Ο Αντετοκούνμπο νέος βασιλιάς στο NBA - Πρωταθλητές οι Μπακς με 50 πόντους του "Greek Freak"

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 21 Ιουλίου 2021 08:27

Οι Milwaukee Bucks είναι πρωταθλητές ΝΒΑ για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και για πρώτη μετά το 1971. Και το οφείλουν στον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο “Greek Freak” πραγματοποίησε μία ΙΣΤΟΡΙΚΗ, ανεπανάληπτη εμφάνιση στον 6ο τελικό και με 50 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 κοψίματα οδήγησε τους Bucks στη νίκη επί των Suns με 105-98 και συνάμα στην κατάκτηση του τίτλου με 4-2 νίκες μετά το αρχικό 0-2 των "ήλιων".

Πέρα από ιστορική, ήταν και μία σχεδόν σημαδιακή εμφάνιση από τον “Greek Freak”. Έβαλε 50 πόντους, το βράδυ που οι Bucks κατέκτησαν το πρώτο τους πρωτάθλημα έπειτα από 50 χρόνια! Ο Γιάννης είχε 16/25 σουτ και 17/19 βολές. Έγινε ο δεύτερος παίκτης με 40+ πόντους και 10+ ριμπάουντ σε αγώνα Τελικών μετά τον Shaquille O’Neal (2000). Ήταν ο παίκτης που κουβάλησε το Milwaukee στους ώμους του σε όλο το παιχνίδι. Ήταν ο παίκτης που έπαιξε σκληρότερα από κάθε άλλον στο γήπεδο. Ήταν στο τέλος και ο MVP των Τελικών.

Ο Αντετοκούνμπο είχε βέβαια και βοήθεια. Ο Khris Middleton πέτυχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, o Bobby Portis πρόσθεσε 16 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο και ο Jrue Holiday, αν και πολύ άστοχος (4/19 σουτ), άγγιξε το τριπλ-νταμπλ (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ).

Στην αντίπερα όχθη, ο Chris Paul (26 πόντοι, 11/19 σουτ) έκανε ό,τι περνούσε από τα χέρια του για να δώσει παράταση στους Τελικούς. Ο Jay Crowder (15 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) ήταν εξαιρετικός και ο Devin Booker πρόσθεσε 19 πόντους. Κανείς εξ αυτών όμως δεν μπορούσε να πλησιάσει τη μεγαλειώδη εμφάνιση του ασταμάτητου Γιάννη Αντετοκούνμπο.

1Ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ: DEJA VU 5ΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΡΟΛΩΝ

Οι Bucks δεν θα μπορούσαν να μπουν στον 6ο τελικό με καλύτερο τρόπο. Πήραν εξ αρχής το προβάδισμα, ξέφυγαν με 15-7 στο 7’ και με 25-14 στο 11’ και έκλεισαν την 1η περίοδο με διαφορά 13 πόντων, τη μεγαλύτερη που απέκτησαν σε οποιοδήποτε σημείο του αγώνα. Το 1ο ημίχρονο, πάντως, ήταν πανομοιότυπο με αυτό που έγινε στο Φοίνιξ, στο 5ο ματς της σειράς. Απλά, με αντιστροφή ρόλων.

Οι “ήλιοι” δυνάμωσαν την άμυνά τους στο 2ο δωδεκάλεπτο (μέχρι και ζώνη έπαιξαν) και παρότι δεν τους βγήκε επιθετικά το πλάνο να τροφοδοτήσουν κατά κόρον τον Ayton γύρω από το καλάθι (είχε 2/8 σουτ στο 1ο ημίχρονο), ο Payne τους κράτησε στο ματς με 10 πόντους σε έξι λεπτά. Στη συνέχεια “μπήκε” και ο Paul στην εξίσωση, έγινε πιο επιθετικός, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο όλα τα pick ‘n’ rolls και πολύ γρήγορα το ματς άλλαξε.

Η ομάδα του Monty Williams ισοφάρισε προηγήθηκε 4’51’’ πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου για πρώτη φορά στον αγώνα (33-35) και στο 20’ το σκορ έγινε 34-39, με τους Bucks να έχουν 1/14 σουτ στη 2η περίοδο μέχρι εκείνο το σημείο! Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο 24’ (40-47) για το Phoenix, το οποίο τελικά πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων και το ματς εκεί ακριβώς που το ήθελε. Όλα αυτά, πάντως, άλλαξαν στο 2ο ημίχρονο.

2Ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ

Το Milwaukee βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην 3η περίοδο και ο Αντετοκούνμπο ήταν ένας από τους κύριους λόγους. Με τον Έλληνα σούπερ σταρ να σημειώνει 20 πόντους στο δωδεκάλεπτο και τους Lopez, Holiday να “μπαίνουν” κι αυτοί στο ματς, τα “ελάφια” ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (56-55 στο 28’) και προηγήθηκαν 77-71 στο 34’, πριν οι Suns κλείσουν την περίοδο με έξι σερί πόντους (77-77). Ο 6ος τελικός είχε πολύ “ψωμί” ακόμα. Η ομάδα του Mike Budenholzer, πάντως, ήταν αυτή που συνέχισε να τον ελέγχει.

Οι Bucks δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, παρότι δεν μπόρεσαν να διευρύνουν για πολλή ώρα τη διαφορά πάνω από τους έξι πόντους. Και αυτό συνέβη πάντως. Συγκεκριμένα, με 3’37’’ να απομένουν για τη λήξη, ο Αντετοκούνμπο έκανε το σκορ 98-90 και λίγο αργότερα 100-92 (στο 2’43’’ πριν από το τέλος). Το Milwaukee έμοιαζε να είναι αγκαλιά με τον τίτλο. Ακόμα και όταν οι Suns μείωσαν σε 100-96, οι Bucks είχαν την απάντηση. Με ένα play για τον Middleton, ο οποίος σκόραρε από μακρινή απόσταση 56,9’’ πριν από τη λήξη.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-16, 42-47, 77-77, 105-98

Milwaukee Bucks (Budenholzer): Tucker, Αντετοκούνμπο 50 (16/25 σουτ, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 κοψίματα, 6 λάθη), Middleton 17 (6/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Lopez 10 (8 ριμπάουντ), Holiday 12 (4/19 σουτ, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα), Portis 16 (6/10 σουτ), Teague, Connaughton.

Phoenix Suns (Williams): Crowder 15 (13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Bridges 7, Ayton 12, Paul 26 (11/19 σουτ), Booker 19 (8/22 σουτ, 0/7 τρίποντα, 6 λάθη), Kaminsky 6, Craig, Johnson 3, Payne 10 (4/5 σουτ).

Πηγή: basketblog.gr