Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τον Παλληξουριακό (4-2 τη Σάμη)

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2013 18:16

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ ο Παλληξουριακός νίκησε 4-2 την Σάμη στο ΔΑΚ Αργοστολίου, χάρη στα δυο τέρματα του Αντωνάτου στο δεύτερο ημίχρονο. Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Η ομάδα του Χρήστου Χαρίτου μπήκε δυνατά και στο 14΄εκανε την πρώτη μεγάλη φάση να ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Πρεντάνου μετά από κόρνερ του Λυκουδη βρήκε με τη βοήθεια του τερματοφύλακα της Σάμης το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Πέττας μπήκε από δεξιά πέρασε δυο αντιπάλους αλλά στο σουτ που επιχείρησε εδίωξε ο Μωραΐτης.

Στο 21΄σειρα της Σάμης με τον Περιβολάρη να σεντράρει από δεξιά και την μπάλα να παίρνει λίγο έξω από τα δοκάρια του Μοσχόπουλου. Στο 23' η Σάμη ανοίγει το σκορ με τον Περιβολάρη από πλάγια θέση (0-1). Η απάντηση των Ληξουριωτών ήταν άμεση όταν μετά τη σέντρα η μπάλα πήγε δεξιά στον Αντωνάτο γέμισε στην περιοχή και ο Πρεντάνος ισοφάρισε για τους γηπεδούχος στο 24΄(1-1).

Στο 37΄η Σάμη πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ μετά από τραγικό λάθος του Μοσχόπουλου σε κεφαλιά του Αμούργη (1-2). Ο Παλληξουριακός φέρνει για δεύτερη φορά το παιχνίδι στα ισα με προβολή του Γαλανού στο 45΄, ημίχρονο (2-2).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ληξουριώτες κυνήγησαν τη νίκη αλλά το σουτ του Καμινάρη πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Μωραΐτη. Στο 69΄ο Λυκουδης βγάζει σε θέση βολής τον Αντωνάτο που δεν δυσκολευτεί να πλασάρει και να δώσει προβάδισμα στον Παλληξουριακό (3-2).

Στο 71΄ο Αντωνάτος από αριστερά βγάζει παράλληλη σέντρα η μπάλα φτάνει στον Μαρκάτο Σπ το πλασέ του τελευταίου ψηλά άουτ. Στο 74 ο Αντωνάτος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ ,με κεφαλιά σε σέντρα του Λαδά από δεξιά κρέμασε τον Μωραΐτη κάνοντας το τελικό 4-2.

Διαιτητής: Βασιλόπουλος
Επόπτες: Κομητόπουλος – Καπογιαννόπουλος
ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ: (Χ. Χάριτος) Μοσχόπουλος, Αδηλίνης, Λυκούδης, Πέττας (66΄Παπαδάτος), Δαμουλιάνος, Αντωνάτος, Μαυροειδής (47΄Λαδάς), Μαρκάτος Σωκ, Πρεντάνος, Καμινάρης (66΄Μαρκάτος Σπ), Γαλανός.
ΣΑΜΗ: (Θ Βουκελάτος) Μωραΐτης Κ, Τουλάτος, Νικολοβγενης (78΄Μηλιρέσης), Μιχαλίτσης (75΄Βιτωράτος), Καππάτος, Μωραΐτης, Καλλιβωκάς, Νικολοβγένης (88΄Μιχαλίτσης), Δευτεραίος, Περιβολάρης, Αμούργης.

DSC 0055DSC 0058DSC 0060DSC 0061DSC 0067DSC 0068DSC 0069DSC 0070DSC 0072DSC 0077DSC 0085DSC 0093DSC 0094DSC 0095DSC 0098DSC 0099DSC 0101DSC 0103DSC 0104DSC 0108DSC 0110DSC 0112DSC 0117DSC 0122DSC 0124DSC 0126DSC 0127DSC 0129DSC 0130DSC 0131DSC 0134DSC 0138DSC 0145DSC 0150