Νίκη στα… χασομέρια για τον ΑΟΚΙ (2-1 τον Παλληξουριακό στο ΔΑΚ)

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2013 23:14

Σε ένα πολύ καλό ειδικά στο πρώτο ημίχρονο παιχνίδι ο τυπικά γηπεδούχος ΑΟΚΙ νίκησε τον Παλληξουριακό 2-1 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Κουμαριώτης στις καθυστερήσεις.Το σκορ είχε ανοίξει ο Πολλάτος στο 41΄ενώ οι Ληξουριώτες είχαν ισοφαρίσει στο 83΄με τον Πέτα. Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό με πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, μόλις στο 4΄ο Μαρκάτος για τον Παλληξουριακό έβγαλε σε θέση βολής τον Πέτα, πρόλαβαν οι αμυντικοί. Στο 13΄ ο ΑΟΚΙ παίρνει στην επίθεση σέντρα του Βουκελάτου από αριστερά απευθείας διαγώνιο σουτ του Κουμαριώτη μέσα από την περιοχή και λίγο δεξιά εντυπωσιακή απόκρουση του Μοσχόπουλου.

Στο 15΄ μετά από πασά του Ζερβού για τον Παλληξουριακό ο Πέτας από πλεονεκτική θέση αστοχεί στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αγκούσι. Στο 22΄σεντρα

του Κουμαριώτη από δεξιά κεφαλιά του Πολλάτου από το σημείο του πέναλτι η μπάλα λίγο άουτ, για το ΑΟΚΙ αυτή η φάση.
Στο 25΄οι Ληξουριώτες άλλαξαν ωραία την μπάλα στο κέντρο με τελικό αποδεκτή τον Γαλανό το σουτ ελάχιστα άουτ. Στο 35΄ ο Πολλάτος για το ΑΟΚΙ δέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή σουτάρει απόκρουση από τον Μοσχόπουλο.

Στο 39΄οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αδηλίνη στον Πολλάτο, η μπάλα φτάνει στον Βουκελάτο αλλά το δεξί διαγώνιο σουτ τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι διώχνουν σε κόρνερ οι Ληξουριώτες. το κόρνερ εκτελεί από αριστερά στο πρώτο δοκάρι ο Κουμαριώτης πιάνει την κεφαλιά ο Πολλάτος και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, στο 4΄το σουτ του Κανάκη πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Παλληξουριακού, και στο 51΄ ο Βουκελάτος για το ΑΟΚΙ επιχειρεί σέντρα σουτ από αριστερά δύσκολα ο Μοσχόπουλος σε κόρνερ. Στο 61΄κεφαλια του πολλάτου για το ΑΟΚΙ λίγο άουτ.

Στο 79΄λαθος από τον Βολνίσκι αλλά ο Κανάκης από πλάγια θέση δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Παλληξουριακού. Και φτάνουμε στο 83΄λεπτο όταν από επίθεση διαρκείας των Ληξουριωτών ο Μαρκάτος με κάθετη μπαλιά από το ύψος της περιοχής βγάζει στον Πέτα που ήταν οφσάιντ πλασάρει τον Αγκούσι και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Η λύτρωση για το ΑΟΚΙ ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Κουμαριώτη σε σέντρα του Λαμπρόπουλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας μια πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Παράπονα για τη διαιτησία του κυρίου Μενεγάτου έχουν και οι δυο ομάδες.

ΑΟΚΙ (Δ. Παπαδάκης) Αγκούσι, Παπαναστασάτος Κ, Κλειτογιάννης, Παπαναστασάτος Ν, Παρασκευόπουλος, Κουμαριώτης, Κανάκης (90+ Πλατανίτης), Πολλάτος (74΄Μαρκαντωνάτος), Βουκελάτος, Χαλιώτης, Λαμπρόπουλος.
Παλληξουριακός (Χ. Χαρίτος) Μοσχόπουλος, Αδηλίνης (76΄Μαυροειδής), Βολνίσκι, Λυκούδης (Καμινάρης), Πέτας, Ζερβός, Γαλανός, Αντωνάτος, Δαμουλιάνος, Μαρκάτος, Λαδάς.

DSC 0015DSC 0019DSC 0021DSC 0022DSC 0023DSC 0024DSC 0029DSC 0031DSC 0032DSC 0035DSC 0037DSC 0040DSC 0042DSC 0043DSC 0044DSC 0045DSC 0050DSC 0054DSC 0056DSC 0059DSC 0061DSC 0064DSC 0066DSC 0067DSC 0069DSC 0070DSC 0071DSC 0072