ΝΕΟΛ: Νίκησε και συνεχίσει να ελπίζει

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 08 Απριλίου 2012 07:30

Ο Ναυταθλητικός Εκπολιτιστικός Όμιλος Ληξουρίου στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής και προτελευταίας του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ επιβλήθηκε εντός έδρας των ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΩΝ/ΑΚΤΑΙΟΥ με σκορ 49-60.

Σε έναν αγώνα που και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η καθεμιά (ο μεν ΝΕΟΛ για να συνεχίζει να διεκδικεί την πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας και τα δε ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ για να διατηρήσουν τις όποιες ελπίδες είχαν προκειμένου να μπουν στα play-off), οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου παρουσιάστηκαν αρκετά σοβαροί και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους πατρινούς να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κύλησε με τις ομάδες να εναλλάσσονται αρκετά συχνά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της και να πάρει κάποια αξιόλογη διαφορά, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 14-12. Στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες του ΝΕΟΛ εμφανίζονται πιο ορεξάτοι, τρέχουν περισσότερο στον αιφνιδιασμό και αυξάνουν τη διαφορά έως τους 8 πόντους. Όμως κάποια λάθη στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου δίνουν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά και το τέλος του ημιχρόνου βρίσκει την ομάδα του Ληξουρίου να προηγείται με σκορ 31-27. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι παίχτες των Αραχωβίτικων φέρνουν το ματς στα ίσια 31-31, αλλά κάπου εκεί ξεκινάει η αντεπίθεση των γαλανόλευκων της Παλλικής. Με επιμέρους σκορ 16-9 οι γηπεδούχοι καταφέρνουν να αποκομίσουν ένα αρκετά ικανοποιητικό προβάδισμα εν' όψη του τελευταίου δεκαλέπτου (47-40). Στην αρχή της τελευταίας περιόδου η ψαλίδα στο σκορ συνεχίζει να μεγαλώνει με τη διαφορά πλέον να φτάνει σε διψήφιο νούμερο (54-42, 7' πριν τη λήξη του αγώνα). Στα λεπτά που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι αρχίζουν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο προκειμένου να μειώσουν στο σκορ και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως οι παίχτες του ΝΕΟΛ παίζοντας έξυπνα καταφέρνουν να ελέξουν τον ρυθμό και να μην δώσουν δικαιώματα στους αντιπάλους τους να τους απειλήσουν, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 60-49

Η ομάδα του ΝΕΟΛ αισθάνεται την ανάγκη (για μία ακόμα φορά) να ευχαριστήσει τους φιλάθλους της που παραβρέθηκαν στο κλειστό της Παλλικής και την στήριξαν ουσιαστικά και σε αυτό το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 17-15, 16-13, 13-9

ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Β. 17(1), Μπακούρος Α., Κουνάδης Χ. 4, Ματιάτος Κ., Ρουμελιώτης Σ. 6(2), Συνοδινός Χ. 20(2), Μουρελάτος Θ., Μαντζαβίνος Φ., Βολτέρας Δ. 2, Δελλαπόρτας Ν, Πρεντάνος Ν. 2, Αντωνάτος Γ. 9

ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ/ΑΚΤΑΙΟ (Τουβάκης): Κόλλιας, Τσιμπούκης 8(1), Γεωργίου 2, Στρέκλας 5, Βρυώνης 6, Χριστόπουλος 12(2), Παγάνης 14, Φραγκισκάτος 2