Εκρηκτικό ξεκίνημα με «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα για τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιάς - Ιθάκης

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 15 Νοεμβρίου 2023 09:14

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη. Στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Δυτικής Ελλάδας πανηγύρισε τρεις νίκες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές που διεξήχθησαν το περασμένο Σαββατοκύριακο (12-11-2023) απέναντι στους Φοίνικες Γλυφάδας Πατρών, στον Α.Ο Πάτρας Παγώνα, και στον Α.Ο. Φοίνικα Πατρών 2010 με το ίδιο σκορ (4-1) σε όλες τις περιπτώσεις. Με αυτό το καταπληκτικό ξεκίνημα η ομάδα πιστοποίησε εμφατικά πως θα κυνηγήσει με όλες τις δυνάμεις της αυτό που «άγγιξε» πέρυσι, αλλά στις λεπτομέρειες εν τέλει δεν το κατάφερε όταν «λύγισε» στα μπαράζ προβιβασμού: Την άνοδο στην Α2 Κατηγορία.

Άλλωστε, με φόντο αυτό το μεγάλο στόχο, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη το καλοκαίρι προχώρησε σε τέσσερις σπουδαίες μεταγραφικές προσθήκες. Πιο συγκεκριμένα, ενέταξε στο δυναμικό του τον Σέρβο Ούρος Νίνκοβιτς, Πρωταθλητή Σερβίας και μέλος της εθνικής Σερβίας στους Νέους, τον Δημήτρη Κορδούτη, μέλος της Εθνικής Ελλάδος και αθλητή Α1 Κατηγορίας, τον Αντώνη Παύλοζα, άλλοτε πρωταθλητή με τη ΧΑΝΘ Θεσσαλονίκης, αλλά και τον Γεράσιμο Παϊζη που τα τελευταία χρόνια αγωνιζόταν στη Β΄ Εθνική Αττικής. Στον αντίποδα, αποδέσμευσε τον Δημήτρη Βιτσιώτη.

Να σημειωθεί πως στις τρεις πρώτες αγωνιστικές δεν μπόρεσε να προσφέρει τις υπηρεσίες του στον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη ο σπουδαίος Σέρβος άσος Ούρος Νίνκοβιτς.

Στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής η ομάδα του ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη επιβλήθηκε εύκολα με συνολικό σκορ 4-1 εκτός έδρας του ΕΑΛ Φοίνικες Γλυφάδας Πατρών. Ο Μανώλης Σγουρομάλλης φρόντισε να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, καθώς πήρε το ροζ φύλλο με 3-0 σετ (8-11, 10-12, 2-11) στο πρώτο αγώνα κόντρα στον Μαργαρίτη. Τη σκυτάλη παρέλαβε ο Δημήτρης Κορδούτης που κυριάρχησε απέναντι στον Φιλλιπακόπουλο και ως εκ τούτου αναδείχθηκε νικητής με 3-0 σετ (8-11, 1-11, 8-11). Έτσι, έθεσε στέρεα θεμέλια νίκης για την ομάδα από το νησί του Ιονίου. Μπορεί οι γηπεδούχοι να μείωσαν στο σκορ αφού ο Παϊτάρογλου ξεπέρασε το εμπόδιο του Παύλοζα με 3-0 σετ (11-7, 13-11, 11-6), εντούτοις στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί. Αρχικά, ο Κορδούτης επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μαργαρίτη (5-11, 6-11, 9-11), ενώ ο Σγουρομάλλης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, σφραγίζοντας τη νίκη για τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη, καθώς λύγισε τον Παϊτάρογλου με 3-0 σετ (5-11, 7-11, 3-11).

Για τη δεύτερη αγωνιστική ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη συνέχισε να βαδίζει σε νικηφόρα μονοπάτια. Πανηγύρισε μια ακόμα εκτός έδρας επιτυχία αυτή τη φορά απέναντι στον Α.Ο. Πάτρας Παγώνα με συνολικό σκορ 4-1. Μπορεί η ομάδα του Πολυχρόνη Πολίτση να ξεκίνησε μουδιασμένα, καθώς στο πρώτο ματς ο Παύλοζας ηττήθηκε από τον Αδριανό με 3-0 σετ (11-7,11-9, 12-10), ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το πόδι στο… γκάζι και ανέτρεψαν τα δεδομένα. Αρχικά, ο Κορδούτης έφερε τις δυο ομάδες στην ισοπαλία, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Παπαγεωργίου (4-11, 3-11, 8-11), ενώ στη συνέχεια ο Σγουρομάλλης είχε εξαιρετική απόδοση και πήρε το ροζ φύλλο με 3-0 σετ απέναντι στον Ζήκο (8-11, 7-11, 5-11). Παράλληλα, ο Κορδούτης φρόντισε να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του, αφού δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες με αντίπαλο τον Αδριανό και έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ (6-11, 8-11, 7-11). Με ανεβασμένη ψυχολογία εξαιτίας της ανατροπής των ισορροπιών που είχαν διαμορφωθεί αρχικά, ο Παύλοζας με αντίπαλο τον Ζήκο αναδείχθηκε νικητής με 3-0 σετ (5-11, 7-11, 8-11) και χάρισε ένα σημαντικό ροζ φύλλο στην ομάδα του.

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη φιλοξένησε στην έδρα του τον Α.Ο Φοίνικα Πατρών 2010. Ο Σγουρομάλλης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αφού νίκησε με 3-0 σετ τον Μοσχόπουλο (11-5, 11-1, 11-5). Μολονότι στη συνέχεια ο Σούλα επιβλήθηκε του Κολαϊτη με 3-0 σετ (2-11, 2-11, 4-11) και ισοφάρισε, οι γηπεδούχοι σε αυτό το χρονικό σημείο ανέβασαν σε σημαντικό βαθμό την απόδοσή τους και δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Ο Παύλοζας έκανε με συνοπτικές διαδικασίες το 2-1 για τους γηπεδούχους, αφού κέρδισε με 3-0 σετ τον Λαμπρίδη (11-5, 11-7, 13-11). Ο Σγουρομάλλης αμέσως μετά επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ (3-0) του Σούλα (11-4, 11-6, 11-4). Στο επόμενο παιχνίδι ο Παύλοζας ήταν εξαιρετικός. Έτσι, πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στον Μοσχόπουλο με 3-0 σετ (11-7, 11-4, 11-5), διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 υπέρ των γηπεδούχων. Πλέον, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη μοιράζεται την κορυφή της βαθμολογίας με τον Α.Ο Ξυλοκάστρου, ο οποίος παραμένει και αυτός αήττητος.

369589333 323867237132798 6229056157556102589 n370308375 373101635250280 5207658531105525790 n370635938 1496230011154646 8266601693601810032 n