Η Κεφαλλονίτισσα Ιωάννα Πολλάτου μεταξύ των «Χρυσών» Ελλήνων αθλητών Bridge στην Ολλανδία

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 10 Αυγούστου 2023 16:30

Επέστρεψε η αποστολή της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπρίτζ από το Veldhoven της Ολλανδίας, όπου συμμετείχε στο 15ο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα  Νέων και στο 18ο  Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπρίτζ Νέων που διεξήχθησαν  24  έως  29  Ιουλίου και  31 Ιουλίου  έως

7  Αυγούστου,2023.  Οι  αθλητές μας  πέτυχαν πρωτοφανείς για τη χώρα μας διακρίσεις .

Ειδικότερα, στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην κατηγορία U-26 Γυναικών η συμπατριώτισσά μας Ιωάννα Πολλάτου   μαζί με τη συμπαίκτριά της Κωσταντίνα Τζιάρα κατέκτησαν   το  Χρυσό  μετάλλιο, ενώ   στην κατηγορία  U-26 ανδρών  το  χρυσό  κέρδισαν  επάξια  οι Φίλιππος Κρίτσαλης  και Παναγιώτης Σκορδάς .

κεφ0κεφ1

Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα  όπου η ομάδα U-26 (νέοι κάτω των 26 ετών) κατέκτησε την 6η θέση στην τελική κατάταξη της κατηγορίας της. Για πρώτη φορά μια ελληνική ομάδα οποιασδήποτε κατηγορίας προκρίνεται στην οκτάδα αγώνων παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ακολούθως, η ελληνική ομάδα U26 με μια σχεδόν τέλεια εμφάνιση  κέρδισε   το χρυσό στους αγώνες  Board-A-Match   (Α τελικό)  μεταξύ 50 εθνικών ομάδων, νικώντας πανίσχυρες  ομάδες  όπως αυτές των ΗΠΑ, Βρετανίας και Τουρκίας.

Την  ομάδα U-26 αποτελούσαν οι : Ιωάννα Πολλάτου, Δημήτρης Καπίρης, Φίλιππος Κρίτσαλης, Ιάσονας Παπασπύρου, Μιχάλης  Σούμπλης και  Παναγιώτης Σκορδάς.

Είναι γεγονός πως η εικόνα της χώρας μας ήταν εξαιρετική και δημιούργησε μεγάλη αισιοδοξία για νέες επιτυχίες στο μέλλον.