Δυο νίκες και μια ήττα στο πρωτάθλημα για τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιάς - Ιθάκης, «κλειδωμένη» η είσοδος στα μπαράζ ανόδου της Α2 (εικόνες)

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2023 09:26

Συνέχεια στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής δόθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο, καθώς υπήρξε η διεξαγωγή της 13ης, 14ης και 15ης αγωνιστικής με συνολικό απολογισμό για τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη δύο νίκες και μια ήττα.

Πιο αναλυτικά, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη για την 13η αγωνιστική επιβλήθηκε με συνολικό σκορ 4-2 του Φοίνικα Γλυφάδας Πατρών. Για μια ακόμη φορά στη φετινή χρονιά καίρια η συνεισφορά του Δημήτρη Βιτσιώτη που έκανε δυο νίκες απέναντι σε Μαργαρίτη (3-1 σετ) και Μαστρογιάννη (3-2 σετ), αλλά και του συμπαίκτη του Μανώλη Σγουρομάλλη που σημείωσε δύο νίκες απέναντι σε Μαστρογιάννη (3-0 σετ) και Φιλιππακόπουλο (3-0 σετ). Ο Άγγελος Συμεωνίδης από τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη πάλεψε σκληρά στις μονομαχίες που έδωσε, αλλά γνώρισε δύο ήττες από τον Φιλιππακόπουλο (3-0 σετ) και τον Μαργαρίτη (3-2 σετ).

Ωστόσο, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής ο ΑΟ Ξυλόκαστρου αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την κεφαλονίτικη ομάδα, αφού ήταν ανώτερος και επικράτησε δίκαια με συνολικό σκορ 4-0. Στο ματς απέναντι στο Ξυλόκαστρο ο προπονητής του ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη Πολυχρόνης Πολίτσης επέλεξε αντί να αγωνιστεί ο Συμεωνίδης να παίξει ο Λάμπρος Κολαϊτης στη θέση του, ωστόσο η απόδοση της αντίπαλης ομάδας γενικά ήταν εξαιρετική. Ο Σιάχος επικράτησε του Σγουρομάλλη (3-1 σετ), όπως και ο Δασκαλόπουλος κόντρα στον Βιτσιώτη (3-2 σετ). Ο Νικολόπουλος στη συνέχεια πήρε το ροζ φύλλο με αντίπαλο τον Κολαϊτη (3-0 σετ), προτού ο Σιάχος αναδειχθεί νικητής και απέναντι στον Βιτσιώτη (3-0 σετ) διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

330986877 1989507335038171 8942758340278064663 n

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη προσέθεσε άλλη μια νίκη στο ενεργητικό του, καθώς θριάμβευσε με συνολικό σκορ 4-1 κόντρα στην ΑΕΚ Πατρών. Ο Κολαϊτης έκανε ιδανική εκκίνηση κερδίζοντας τον Μποτώνη (3-0 σετ), ενώ ο Βιτσιώτης φρόντισε να οικοδομήσει ακόμα πιο ισχυρά θεμέλια νίκης, καθώς επικράτησε στη συνέχεια εύκολα του Κοψίνη (3-0 σετ). Ο Αθανασόπουλος επικράτησε του Συμεωνίδη (3-2 σετ) και αναπτέρωσε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων. Εντούτοις, τη σκυτάλη παρέλαβαν οι Κολαϊτης και Συμεωνίδης που με σπουδαία απόδοση επικράτησαν των Κοψίνη και Μποτώνη αντίστοιχα με 3-0 σετ. Πλέον, απομένουν 3 αγωνιστικές προκειμένου να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, το οποίο τελειώνει στις 12 Μαρτίου στο Ξυλόκαστρο.

Άκρως θετικό για τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη ότι ο σύλλογος έχει κλειδώσει και μαθηματικά το μεγάλο στόχο που είχε θέσει από την αρχή της χρονιάς, δηλαδή την πρόκρισή του στα μπαράζ ανόδου της Α2 Κατηγορίας. Μπορεί ο νεοσύστατος σύλλογος να μην κατόρθωσε να αναδειχθεί πρωταθλητής, (αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη δεύτερη θέση), μα το επίτευγμά του παραμένει ιστορικό: γίνεται η πρώτη ομάδα από το Ιόνιο που θα διεκδικήσει μια θέση στην Α2 Κατηγορία.

Παράλληλα, υπάρχει και η διοργάνωση του Κυπέλλου που ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη θέλει να προκριθεί στο φάιναλ φορ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Να σημειωθεί ότι εξαιρουμένου των τριών τελευταίων αγωνιστικών που θα διεξαχθούν στο Ξυλόκαστρο στις 12 Μαρτίου στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, θα πραγματοποιηθεί και άλλο ένα παιχνίδι- για το θεσμό του Κυπέλλου αυτή τη φορά. Ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη θα τεθεί αντιμέτωπος με τα Λεχενά με έπαθλο την πρόκριση στο φάιναλ φορ στην προσπάθεια κατάκτησης του Κυπέλλου. Τέλος, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη σας προσκαλεί στην κοπή της πίτας του σωματείου το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 18:00 στο «Κλειστό Γυμναστήριο Αντώνης Τρίτσης».