ΑΣΕΑ Κεφαλονιάς-Ιθάκης: Θετική συνέχεια στο πρωτάθλημα με 2 νίκες και 1 ήττα

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 05 Φεβρουαρίου 2024 13:31

Στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Δυτικής Ελλάδος

Με απολογισμό δύο νίκες μια ήττα συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Δυτικής Ελλάδος ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη, καθώς στο πλαίσιο της 10ης, 11ης και 12ης αγωνιστικής που έλαβε χώρα την περασμένη Κυριακή (28 Ιανουαρίου) αναδείχτηκε θριαμβευτής απέναντι στον Α.Ο Φοίνικα Πατρών 2010 και στον ΑΣ Αμαλιάδας Κοροίβου, ωστόσο ηττήθηκε από τον αθλητικό όμιλο Ποσειδώνα Λουτρακίου. Όλα τα παιχνίδια διεξήχθησαν στους Αγίους Θεοδώρους.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ομάδας κόντρα στον Φοίνικα Πατρών 2010, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη ως φιλοξενούμενος επικράτησε με συνολικό σκορ 1-4. Στο πρώτο ματς ο Ιθακιώτης άσος Παϊζης επιβλήθηκε του Λαμπρίδη με 1-3 σετ (5-11,11-9,1-11,2-11) και έδωσε το προβάδισμα στον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη. Στη συνέχεια, ο Κολαϊτης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και έφτασε στο ροζ φύλλο κόντρα στον Μοσχόπουλο (9-11,7-11,7). Τη σκυτάλη παρέλαβε ο Παύλοζας, ο οποίος απέναντι στον άλλοτε παίκτη του ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη και νυν αντίπαλό του, Άγγελο Συμεωνίδη, παρουσιάστηκε ανώτερος και έφτασε στη νίκη με 0-3 σετ (4-11,5-11,7-11). Μπορεί οι γηπεδούχοι να μείωσαν προσωρινά, αφού ο Λαμπρίδης επικράτησε του Κολαϊτη με 3-1 σετ ( 8-11,15-13,11-5,13-11), ωστόσο ο Παϊζης φρόντισε μετέπειτα απέναντι στον Συμεωνίδη να έχει εξαιρετική απόδοση. Έτσι, επιβλήθηκε με 1-3 σετ (11-8,1-11,4-11,7-11) και σφράγισε μια πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Πολυχρόνη Πολίτση.

0c295816 2650 49d7 a8cf 7126a88b54e5

Όσον αφορά την 11η αγωνιστική, τυπικά γηπεδούχο ήταν το σωματείο του ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη και φρόντισε από την αρχή να μην αφήσει πολλά περιθώρια αμφισβήτησης στον ΑΣ Αμαλιάδας Κοροίβου, καθώς επικράτησε με συνολικό σκορ 4-0. Στο πρώτο ματς ο Κολαϊτης έφτασε στο ροζ φύλλο με 3-0 σετ κόντρα στον Δημητρακόπουλο (11-5,11-4,11-8). Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο συνέχισε ο Παϊζης, ο οποίος έφτασε άνετα στη νίκη με 3-0 σετ με «θύμα» τον Γκουσέτη (11-4,11-2,11-8). Στο τρίτο παιχνίδι το νερό πλέον είχε μπει στο αυλάκι και ο Παύλοζας με αντίπαλο τον Καπατσώρη δεν είχε πρόβλημα να πανηγυρίσει τη νίκη με 3-0 σετ (11-5,11-4,11-3). Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Κολαϊτης, ο οποίος επέδειξε αγωνιστική σταθερότητα και ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Γκουσέτη (12-10,15-13,11-9), δίνοντας μια ακόμα νίκη στην ομάδα από το πανέμορφο νησί του Ιονίου.

Όσον αφορά τη 12η αγωνιστική, ο Ποσειδών Λουτρακίου συνολικά παρουσιάστηκε ανώτερος και λύγισε τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη με συνολικό σκορ 4-0. Άξιο αναφοράς ότι το παιχνίδι παρακολούθησε από κοντά και η πρόσφατη σπουδαία μεταγραφική προσθήκη του ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη, δηλαδή ο θρυλικός Γιάννης Βλοτινός.

4966797b 2fe5 4de0 9b87 651e958d5071

Στο πρώτο ματς ο Κορδούτης πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις κόντρα στον Ισραηλινό Τάουμπερ, αλλά εν τέλει κάμφθηκε με 3-1 σετ (8-11,11-3,11-6,11-6). Στη συνέχεια, έπειτα μια συναρπαστική και συνάμα θεαματική αναμέτρηση, ο Κορδαλής αναδείχτηκε νικητής στη «μάχη» με τον Παύλοζα με 3-2 σετ (11-13,11-9, 5-11,11-8,11-6). Στην επόμενη αναμέτρηση ο νεαρός Κούτρα πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιθακιώτη Παϊζη με 3-0 σετ (11-8,11-5,11-8). Στον αγώνα που ακολούθησε ο Παύλοζας τα έδωσε όλα και έφτασε μια ανάσα από μια σημαντική επιτυχία. Ωστόσο, στο 5ο και καθοριστικό σετ ο έμπειρος Τάουμπερ με όπλο την επίθεσή του κατόρθωσε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ (9-11,11-5,11-6,9-11,11-2) και να δώσει το ροζ φύλλο στην ομάδα του. Πλέον, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη φιγουράρει δεύτερος στη βαθμολογία με 10 νίκες και 2 ήττες.