Νίκη – θρίλερ για τον ΝΕΟΛ

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 04 Μαρτίου 2012 18:20

Ο Ναυταθλητικός Εκπολιτιστικός Όμιλος Ληξουρίου, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑ-Η, επικράτησε εντός έδρας επί του αξιόμαχου Αχαιού 47 με σκορ 59-58, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία αυτής της αγωνιστικής.

Σε έναν αγώνα ακατάλληλο για καρδιακούς, με μεγάλη ένταση και πολύ πάθος, καθώς επίσης και πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, ο ΝΕΟΛ κατάφερε να κάμψει τη στεναρή αντίσταση της πατρινής ομάδας και να αποσπάσει ένα ακόμα ροζ φύλλο σε μία ιδιαίτερα κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ έως τα μέσα της πρώτης περιόδο. Από το σημείο εκείνο όμως και έπειτα οι γηπεδούχοι βρίσκουν τα πατήματά τους και ξεφεύγουν στο σκορ, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώνει 17-10. Στη δεύτερη περίοδο και ενώ η διαφορά συνέχιζε να μεγαλώνει, οι διαιτητές του αγώνα αποφασίζουν να διακόψουν το ματς για 10 περίπου λεπτά λόγω αντεκλήσεων μεταξύ οπαδών του ΝΕΟΛ και παιχτών του ΑΧΑΙΟΥ 47. Αυτό το γεγονός είχε ως συνέπεια οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου να χάσουν τον ρυθμό τους (είχαν αποκτήσει μία διαφορά 13 πόντων) και οι φιλοξενούμενοι με το τέλος του ημιχρόνου μειώνουν τη διαφορά στον πόντο 28-27. Στην επανάληψη οι γαλανόλευκοι της Παλλικής αποκτούν γρήγορα μία διαφορα 8 πόντων, την οποία διατηρούν για μερικά λεπτά, όμως προς το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι, όχι μόνο επανέρχονται στο σκορ, αλλά προσπερνούν κιόλας με 48-49. Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε παιχνίδι για γερά νεύρα. Οι παίχτες του ΑΧΑΙΟΥ 47 έχοντας καθαρότερο μυαλό καταφέρνουν να πάρουν μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (48-56), 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι παίχτες του ΝΕΟΛ, μπροστά στο φάσμα μιας απρόσμενης ήττας, δυναμώνουν την άμυνα τους και με καλύτερες επιθετικές επιλογές τρέχουν ένα σερί 11-2 και βρίσκονται να προηγούνται 1 πόντο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (59-58), σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό αφού αμφότερες οι ομάδες αστόχισαν στις τελευταίες επιθέσεις που επιχείρησαν.

Η διοίκηση, ο προπονητής και οι παίχτες της ομάδας του Ληξουρίου θέλουν να εκφράσουν τις θερμές τους ευχαριστίες στους οπαδούς του ΝΕΟΛ που ήρθαν στο κλειστό της Παλλικής και της συμπαραστάθηκαν σε αυτό το δύσκολο αγώνα και ουσιαστικά αποτέλεσαν τον έκτο παίχτη της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 11-17, 20-22, 11-9

ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Β. 5(1), Μπακούρος Α. 9(1), Κουνάδης Χ. 5(1), Ματιάτος Κ., Ρουμελιώτης Σ. 11(3), Συνοδινός Χ. 13(1), Μουρελάτος Θ., Μαντζαβίνος Φ., Βολτέρας Δ., Αντωνάτος Η. 4, Πρεντάνος Ν. 4, Αντωνάτος Γ. 8

ΑΧΑΙΟΣ 47 (Γιαννόπουλος): Αγουρίδης 3(1), Κανταρτζόπουλος 19(3), Κόττας 7(1), Καλογερόπουλος 6, Μανέτας, Σταθόπουλος 9, Τσολακολευτεράκης, Μπαρδούτσος 14(1)