Κούραση, τρίποντα και... ζώνη «λύγισαν» τον ΑΣΚ κόντρα στην ΕΑΠ

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2016 22:15

Η κούραση στο 4ο δεκάλεπτο και η ζώνη που εφάρμοσε η ΕΑΠ, λύγισαν τον ΑΣΚ στον αγώνα του στην Πάτρα.

Η ομάδα μας, γνώρισε την ήττα από την ΕΑΠ με 61-46 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η, ωστόσο για 30 λεπτά έπαιξε στα ίσια έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε η ομάδα της Πάτρας, η κούραση των παικτών του ΑΣΚ, αλλά και η μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα των γηπεδούχων, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΕΑΠ, η οποία κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου ο ΑΣΚ θα υποδεχθεί στο Αργοστόλι την Αγυιά.

ΕΑΠ – ΑΣΚ 61-46
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρεστενίτης – Αθανασόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 21-25, 41-37, 61-46
ΕΑΠ (Λιόνας): Μαγκιώρος 11 (1), Κυριακίδης, Καραμπαμπάς, Τζαβέρδας, Φωτιάδης 10 (2), Σταυρόπουλος 5 (1), Ρέλλας 17 (4), Καλπάκης 2, Δημητρακάκης, Καπετανίδης, Τσουλέας 10 (2), Λαμπρόπουλος 6.
ΑΣΚ (Φίλιππος Ροδόπουλος): Χρηστάτος 3 (1), Βλασσόπουλος, Πέτρου, Μουίκης, Θεοδωράτος 4, Μπαχός 8 (2), Λιάκος 3 (1), Τραυλός, Ακτύπης 11 (1), Καραπέτσας, Βαλλιανάτος 15, Μητρόπουλος 2.