Γλυκόπικρη γεύση αλλά και πολλές υποσχέσεις άφησε η εμφάνιση του Μουϊκη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου στη Λάρισα (εικόνες + video)

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 15 Ιουλίου 2014 10:49

Το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Ιουλίου στο στάδιο Αλκαζάρ στη Λάρισα πραγματοποιήθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων (ηλικίες 16 και 17 χρόνων). Η συμμετοχή έσπασε κάθε ρεκόρ αφού η θεσσαλική πρωτεύουσα κατακλύστηκε με πάνω από 1.200 αθλητές και αθλήτριες από όλη την Ελλάδα.

Στον προκριματικό του άλματος σε ύψος, το πρωί του Σαββάτου, ο Γεράσιμος Μουϊκης της Γ.Ε Κεφαλληνίας έδειξε ότι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, περνώντας άνετα με τη 2η προσπάθεια το 1.83 (7η καλύτερη επίδοση από τους μετέχοντες).

Το απόγευμα όμως ο τελικός αποδείχθηκε πολύ δυσκολότερος και ο Γεράσιμος έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να ανέβει ψηλότερα. Έμεινε στο 1.73 μακριά από τον καλό του εαυτό και αρκέστηκε στη 12η θέση.

Βεβαίως η συμμετοχή και μόνο σε έναν τελικό πανελληνίου πρωταθλήματος είναι σημαντική, όπως σημαντικά είναι και τα θετικά σχόλια των ομοσπονδιακών προπονητών για την προσπάθεια του. Να μην ξεχνάμε ότι ο Γεράσιμος είναι γεννημένος το 1998 και θα αγωνίζεται και του χρόνου στην κατηγορία παίδων.

Νικητής στο ύψος μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα αναδείχτηκε ο Θοδωρής Αλεξιάδης της Κηφισιάς με 1.99, 2ος ήταν ο Φράγκογλου από τις Σέρρες και 3ος ο Αντώνης Μέρλος του Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα συμμετείχε άλλος ένας αθλητής της Γ.Ε.Κ, ο Νίκος Κονδάκης στα 200μ, όπου τερμάτισε 6ος στην 1η προκριματική σειρά και με χρόνο 24.40 έμεινε εκτός τελικού. Στο 200άρι έγιναν 6 προκριματικές σειρές αφού συμμετείχαν 41 αθλητές.

Την ερχόμενη εβδομάδα 4 αθλητές της Γ.Ε.Κ θα αγωνιστούν στο 100 στό πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών στο ΟΑΚΑ.