ΑΣΕΑ Κεφαλονιάς-Ιθάκης: Με δύο νέες νίκες, φουλάρει για άνοδο, ιστορικό ρεκόρ Γεμενετζή! Πρωταθλήτρια η Μελέτη στο πρωτάθλημα Κωφών - Βαρήκοων

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2024 09:25

H Σοφία Μελέτη, μέλος του σωματείου ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη και προερχόμενη από το ερασιτεχνικό τμήμα αθλητών και αθλητριών που διατηρεί το σωματείο, αναδείχτηκε πρωταθλήτρια στις γυναίκες, στο 2ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωφών και Βαρήκοων

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής Δυτικής Ελλάδος για τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη, καθώς προσέθεσε δυο ακόμα νίκες στο ενεργητικό του. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Πολυχρόνη Πολίτση κατετάγη δεύτερη στο πρωτάθλημα με απολογισμό 12 νίκες και 2 ήττες πετυχαίνοντας τον αρχικό της στόχο. Πλέον ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη φουλάρει για τα playoffs που ακολουθούν με στόχο να αναδειχθεί πρωταθλητής και να διασφαλίσει μια ιστορική άνοδο στην Α2 Κατηγορία.

Πιο συγκεκριμένα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και της 14ης αγωνιστικής ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη επιβλήθηκε του Α.Ο Ξυλόκαστρου με 4-3 και του Α.Ε Λεχαινών με 4-1. Οι δυο αγωνιστικές διεξήχθησαν στο κλειστό γήπεδο του Πανεπιστημίου Πατρών.

81cbb20b a942 4ef8 8d1e 73a2e04c4761

Στο παιχνίδι απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, δηλαδή το Ξυλόκαστρο, ο Κορδούτης έπειτα από ένα αμφίρροπο ματς επικράτησε του Σιάχου με 3-2 σετ (11-3,4-11,8-11,11-4,11-3) και έκανε το 1-0. Στη συνέχεια, ο Παύλοζας διπλασίασε το προβάδισμα με εύκολη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στον Δασκαλόπουλο (11-8,13-11,11-6). Το εμπόδιο του Νικολόπουλου αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για τον Παϊζη που «λύγισε» με 0-3 σετ (10-12,3-11,6-11). Πάντως, ο Κορδούτης φρόντισε άμεσα να χαρίσει μια ακόμα νίκη στην ομάδα του, αφού επιβλήθηκε του Δασκαλόπουλου με 3-0 σετ (11-5,11-5,11-5). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν αρχικά με νίκη του Σιάχου απέναντι στον Παϊζη με 1-3 σετ (4-11,6-11,11-8,1-11), προτού ο Νικολόπουλος θριαμβεύσει επί του Παύλοζα με 1-3 σετ ( και φέρει το σκορ στο 3-3 (6-11,7-11,15-13,7-11). Στο έβδομο και τελευταίο ματς στο διπλό οι Παϊζης και Κορδούτης αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι από τους Σιάχο και Νικολόπουλο και πήραν το ροζ φύλλο με 3-1 σετ (12-10,13-11,7-11,11-9), διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Για την 14η αγωνιστική ο προπονητής των τυπικά φιλοξενούμενων Πολυχρόνης Πολίτσης επέλεξε να χρησιμοποιήσει αθλητές Κεφαλονίτες και Ιθακιώτες. Στιγμή ορόσημο για την ομάδα το ντεμπούτο του Χρήστου Γεμενετζή που αποτελεί τον μικρότερο αθλητή που συμμετείχε στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής ανδρών Δυτικής Ελλάδος φέτος. Φυσικά, το παραπάνω στοιχείο αποδεικνύει πως υπάρχουν φερέλπιδες και ταλαντούχοι αθλητές στα τμήματα υποδομών, οι οποίοι στο μέλλον μπορούν να στελεχώσουν με τον καλύτερο τρόπο την ανδρική ομάδα. Βλοτινός και Σγουρομάλλης δεν χρησιμοποιήθηκαν από τον προπονητή Πολυχρόνη Πολίτση.  9dd324af f396 46e0 b8ee 6e109d8c077254c8dea5 10a9 44f3 9720 9b0e8252d543bbf8229b ff51 46ad 82e8 1c6a0aed1576

dd3ce23a 25d5 41c2 874f 8b1101ba4929

c6a524f2 4c57 4b3d 9a68 c4a3cbae8aa2c1602de5 5d66 47fc 87d6 8acd49ef40c1

Όσον αφορά το αμιγώς αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο ματς ο Κολαϊτης επικράτησε του Ζορμπαλά με 1-3 σετ (9-11,11-7,4-11,10-12). Τη σκυτάλη παρέλαβε ο Παϊζης που νίκησε εύκολα 0-3 σετ τον Δημάκη   (4-11,4-11,5-11). Στη συνέχεια, ο μικρός Γεμενετζής μπορεί να ηττήθηκε από τον Σαφρίδη με 3-0 σετ, ωστόσο αποκόμισε σημαντικές εμπειρίες που θα του φανούν χρήσιμες στο μέλλον (11-3,11-5,11-3). Στην επόμενη αναμέτρηση ο Παϊζης έφτασε στο ροζ φύλλο με αντίπαλο τον Ζορμπαλά με 0-3 σετ (3-11,5-11,7-11). Το «κερασάκι στην τούρτα» για τον ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη έβαλε ο Κολαϊτης που νίκησε τον Σαφρίδη με 0-3 σετ (5-11, 3-11, 5-11).

Παράλληλα, αξίζει να επισημανθεί σε αυτό το σημείο ότι στο 2ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωφών και Βαρήκοων που διεξήχθη την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με τη συμμετοχή 45 αθλητών και αθλητριών, η Σοφία Μελέτη, μέλος του σωματείου ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη και προερχόμενη από το ερασιτεχνικό τμήμα αθλητών και αθλητριών που διατηρεί το σωματείο, αναδείχτηκε πρωταθλήτρια στις γυναίκες. Ήταν η πρώτη της συμμετοχή στη διοργάνωση. Το διοικητικό συμβούλιο του σωματείου, όπως και ο προπονητής του τμήματος Πολυχρόνης Πολίτσης συγχαίρουν την Μελέτη για την επιτυχία της.