ΑΣΕΑ Κεφαλονιάς-Ιθάκης: Ιδανικό ποδαρικό για το 2024 με τρεις νίκες, μεταγραφική «βόμβα» με Βλοτινό!

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 12 Ιανουαρίου 2024 09:44

Με το… δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2024 ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη, καθώς στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Δυτικής Ελλάδας προσέθεσε το περασμένο Σαββατοκύριακο (7 Ιανουαρίου 2024) τρεις ακόμα νίκες στο ενεργητικό του στις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν στο Δερβένι. Πλέον, φιγουράρει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με απολογισμό 8 νίκες και μία ήττα! Το «κερασάκι στην τούρτα» ήταν μια κίνηση που προκάλεσε αίσθηση, δηλαδή η μεταγραφική «βόμβα» που πυροδότησε η ομάδα από το πανέμορφο νησί του Ιονίου, αφού ενέταξε στον δυναμικό της τον θρυλικό άσο Γιάννη Βλοτινό!

411268505 214693438306093 9148956465379254003 n

Πιο αναλυτικά, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο ροζ φύλλο, καθώς επικράτησε με συνολικό σκορ 4-0 του ΑΕ Λεχαινών. Στο πρώτο παιχνίδι ο Παύλοζας αποδίδοντας εξαιρετικά έφτασε στη νίκη απέναντι στον Ιωάννη Δημητρακόπουλο με 3-0 σετ (11-5,11-4,11-3). Τη σκυτάλη παρέλαβε ο Κωσταντίνος Δημητρακόπουλος που επιβλήθηκε του Ζορμπαλά δύσκολα με 3-2 σετ (11-5,9-11,7-11,20-18,11-6). Ο Λάμπρος Κολαϊτης στη συνέχεια θριάμβευσε χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Κούρτη με 3-0 σετ (11-3,11-1,11-5), ενώ με το ίδιο σκορ (3-0) υπέταξε ο Παύλοζας τον Ζορμπαλά (11-4,11-4,11-8), δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του!

415761025 751936390134167 874580722249591436 n

Στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη ξεπέρασε το εμπόδιο του Φοίνικα Γλυφάδα Πατρών με συνολικό σκορ 4-0. Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο ματς ο Κορδούτης επιβλήθηκε 3-0 σετ του Παιτάρογλου (14-12,11-6,11-2). Στη δεύτερη αναμέτρηση ο Παύλοζας λύγισε πολύ δύσκολα τον Μαργαρίτη με   3-2 σετ (12-10,6-11,11-4,4-11,11-9). Στο τρίτο ματς ο Ιθακιώτης άσος Παϊζης αναδείχτηκε νικητής σε παιχνίδι «θρίλερ» απέναντι στον Φιλιππακόπουλο με 3-2 σετ (11-7,2-11,11-9,5-11,11-5), αφού επέδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία. Στο τέταρτο παιχνίδι ο Κορδούτης δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στο 3-0 σετ (11-7,11-6,11-6) απέναντι στον Μαργαρίτη.

Όσον αφορά την ένατη αγωνιστική, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη επικράτησε χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες του Α.Ο Πάτρας Παγώνα με συνολικό σκορ 4-1.Στο πρώτο ματς ο Κορδούτης υπερκέρασε εύκολα τον σκόπελο του Ασημακόπουλου με 3-0 σετ (11-6,11-9,11-7). Στο δεύτερο ματς μολονότι ο Παϊζης βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη όταν προηγήθηκε με 2-0 σετ, εντούτοις ο Αδριανός με μια εντυπωσιακή ανατροπή τα έφερε όλα τούμπα και πήρε το ροζ φύλλο ισοφαρίζοντας το επιμέρους σκορ σε 1-1 (11-9,11-8,3-11,4-11,7-11). Από εκεί και πέρα η ομάδα του Πολυχρόνη Πολίτση έβαλε το πόδι στο… γκάζι και έφτασε σε μια ακόμα σημαντική επιτυχία. Αρχικά, ο Παύλοζας επικράτησε του Ζήκου με 3-0 σετ (11-8,11-9,11-5). Παράλληλα, ο Κορδούτης σε έναν ιδιαίτερα κρίσιμο αγώνα κατόρθωσε να εξαργυρώσει την υπεροχή του και υπέταξε με 3-1 σετ τον Αδριανό (13-15,11-4,11-2,11-9), θέτοντας ουσιαστικά τα θεμέλια νίκης. Στο τελευταίο ματς ο Παύλοζας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και νίκησε τον Ασημακόπουλο με 3-1 σετ (11-7,7-11,11-2,11-4). Οι επιτυχίες της ομάδας αποκτούν ακόμα μεγαλύτερη σημασία, αν αναλογιστεί κανείς ότι ο προπονητής του σωματείου Πολυχρόνης Πολίτσης δεν βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας, καθώς είχε επιβληθεί απαγορευτικό στα ταξίδια λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Τέλος, να σημειωθεί ότι πραγματοποιήθηκε η απονομή των μεταλλίων στα μέλη της ομάδας για την επιτυχία που σημείωσαν ένα χρόνο νωρίτερα, δηλαδή τη δεύτερη θέση που κατέλαβαν στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Δυτικής Ελλάδας.

Φυσικά, δεν ήταν δυνατό να μη γίνει μνεία για μια τεράστια μεταγραφική κίνηση που ολοκλήρωσε ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη, καθώς ενέταξε στο δυναμικό του τον κορυφαίο άσο Γιάννη Βλοτινό με πάμπολλες σπουδαίες διακρίσεις. Μεταξύ άλλων τον άνθρωπο ρέκορντμαν των πανελλήνιων τίτλων στο απλό ανδρών (14), βασικό αθλητή στην πορεία της εθνικής ομάδας μέχρι την ιστορική 6η θέση στον κόσμο το 1997 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών στο Μάντσεστερ, έναν άνθρωπο που έχει προσφέρει πολλά στην ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση!

00 inkefalonia general ad 300X250