Κύπελλο Ελλάδας: Ματσάρα στο Ληξούρι και ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΝΕΟΛ από την ΑΕΝ Κηφησιάς

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 23 Σεπτεμβρίου 2023 17:36

Τι ματσάρα έγινε στο Ληξούρι;! Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία του λεπτά η ΑΕ Νέας Κηφισιάς λύγισε τον οικοδεσπότη ΝΕΟΛ με 63-57 το μεσημέρι του Σαββάτου (23/9) για την 2η αγωνιστική της Α Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για τις ομάδες της Β Εθνικής και έκλεισε μια θέση για την Β Φάση, εκεί όπου θα παίξει στην Ξάνθη κόντρα στον τοπικό Λεύκιππο.

Ήδη από τις απαρχές της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έμοιαζαν έστω και οριακά να κάνουν κουμάντο στον πίνακα του σκορ σε μια πολύ καλή έδρα.

Παρά το σκληρό παιχνίδι (7 φάουλ και οι δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά), η ΑΕΝΚ ήταν εκείνη που έχοντας από νωρίς πολλές απειλές ταυτόχρονα στο παρκέ (4 παίκτες με 4+ πόντους μέχρι το 8′ – 6 διαφορετικοί σκόρερ μέχρι το 14′) αλλά και κάνοντας καλύτερα τα βασικά στο παρκέ (7 ασίστ σε 8 καλάθια, 6 επιθετικά ριμπάουντ σε 12 χαμένα σουτ και 6 παραπάνω ριμπάουντ μέχρι και το πρώτο τέταρτο της βραδιάς) κατάφερε να είναι διαρκώς μπροστά στον πίνακα του σκορ τόσο με 6-9 στο 3′, με 14-18 στο 8′ και με 19-23 στο 10′ όσο και με 25-28 στο 14′ και 27-35 στο 19′ λίγο πριν πάει στα αποδυτήρια μπροστά με έξι πόντους (29-35) έχοντας επιτρέψει μόλις δέκα πόντους στην 2η περίοδο αλλά και 38% ευστοχία και 6 λάθη στους γηπεδούχους.

Μανούσος και Σκορδάς ήταν σε μεγάλα κέφια ήδη από το πρώτο μέρος με 18 κοινούς πόντους, ενώ αν και άστοχος (1-5 σουτ, 1-4 τρίποντα) ο Καράμπελας τα έκανε όλα με 3 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ αλλά και 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά παρουσίας…

Βάζοντας όμως στην εξίσωση και τον Μανάκα, ο οποίος μέχρι και το 25′ μετρούσε 8 πόντους και μέχρι το 30′ 11 πόντους μαζί με 5 ριμπάουντ δίνοντας λύσεις σε κάθε τομέα του παρκέ, ο ΝΕΟΛ δεν άργησε να πλησιάσει (35-38 στο 25′, 39-40 στο 27′) και εν συνεχεία να πάρει και το προβάδισμα μέσα από τα χέρια των Αθηναίων (46-44 στο 30′). Κλειδί φυσικά και η πολύ καλή αμυντική διάσταση των γηπεδούχων, οι οποίοι έριξαν τα ποσοστά ευστοχίας της Νέας Κηφισιάς ακόμα και στο 37% μέχρι και τις απαρχές της 4ης περιόδου την ίδια στιγμή που συμμάξεψαν αξιοπρεπώς τη διαφορά στη δυναμική των ριμπάουντ (από το -11 ριμπάουντ στο 25′ στο -5 ριμπάουντ στο 32′).

Λίγο αργότερα δε με πέντε αναπάντητους πόντους από τους Μπακέα (3 πόντοι) και Λαμπρόπουλο (4 πόντοι) η ομάδα του Καυκή θα έπαιρνε και αέρα πέντε πόντων (51-46) στο 33′ έχοντας ανατρέψει πλήρως τα εις βάρος της δεδομένα με 22-12 επί μέρους σκορ σε 13′ λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Με τους Στασινόπουλο και Καράμπελα ωστόσο να τρέχουν το δικό τους σερί, η ΑΕΝΚ βρήκε τις λύσεις και επέστρεψε άμεσα στην εξίσωση της πρόκρισης. Αρχικά, με πέντε προσωπικούς του τελευταίου μείωσε ακόμα και σε 52-51 στο 34′ ενώ με τον πρώτο να σκοράρει από κοντά πέρασε μπροστά στον πίνακα του σκορ με 56-58 στο 38′. Λίγες στιγμές αργότερα δε, ο Καράμπελας με σόλο καλάθι θα έδινε και αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (56-60 στο 39′).

Η χαριστική βολή όμως άνηκε στον Χατζηνικόλα που με μια… βόμβα από την περίμετρο έγραψε το 57-63 λίγο πριν το τέλος και καθάρισε το ματς μια και καλή.

Τα Δεκάλεπτα: 19-23, 29-35, 46-44,

ΝΕΟΛ (Καυκής): Ραϊτσεβιτς 8, Τσούκας 4, Μόσιαλος 1, Χοτζάι, Μπακέας Θ. 3 (1), Μαρουλής 3, Τρυφωνόπουλος 7, Μπακέας Γ. 5 (1), Μανάκας 13 (1), Λαμπρόπουλος 6 (1), Μακαριάδης, Ματσούκης 7 (1).

ΑΕΝΚ (Λαδίκος): Χρυσάκης, Κουτούλας, Χατζηνικόλας 15 (1), Μανούσος 10, Μοίρας 5 (1), Σκούρτης, Στασινόπουλος 7, Μιχαλάκης 3 (1), Καράμπελας 15 (3), Σκόρδας 8.

Πήγή: basketblog.gr