Απομακρύνθηκε το «όνειρο» για την Εικοσιμία - Ηττα από τον Αστέρα Αμαλιάδας στις Κεραμειές (εικόνες)

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 22 Μαΐου 2016 23:04

Το «όνειρο» για την συμμετοχή της Εικοσιμίας, στους ομίλους της Γ’ Εθνικής, μέσω των μπαράζ ανόδου, απομακρύνθηκε δυστυχώς, μετά την νέα εντός έδρας ήττα αυτή την φορά από τον Αστέρα Αμαλιάδας με 4-0.

Ρεπορτάζ: Γιώργος Χαλαβαζής

Η ομάδα από την Λειβαθώ, έτσι έμεινε χωρίς βαθμό μετά από 3 αγωνιστικές και σίγουρα το έργο της έχει γίνει απείρως δυσκολότερο.
Στο σημερινό βέβαια παιχνίδι, το σκηνικό, που διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με το σκορ σε αυτό το επίπεδο, θα μπορούσε να είναι διαφορετικό. Κάποια όμως αυστηρά σφυρίγματα του διαιτητή Γκοβέση, κατά της Εικοσιμίας, “βοήθησαν» τους φιλοξενούμενους να πάρουν διαφορά στο σκορ.

Όχι φυσικά ότι δεν επικράτησαν δίκαια οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο ο διαιτητής Γκοβέσης άφησε την Εικοσιμία με 10 παίκτες, μόλις στο 38’ έπειτα από την αποβολή του Στεφανάτου με δεύτερη κίτρινη σε ένα δυνατό μαρκάρισμα.Ένα αυστηρό σφύριγμα που κάλλιστα θα μπορούσε να το είχε αποφύγει.

Ενώ από το 20’ ο Αστέρας Αμαλιάδας μπήκε μπροστά στο σκορ μετά απο εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Αντωνόπουλου Αθ., στο- και πάλι αυστηρό – πέναλτι που έδωσε εις βάρος της Εικοσιμίας, στο τράβηγμα που έκανε ο Αντώνης Κορσιάνος στον Σταθάτο μέσα από την περιοχή.

Το... μενού του πρώτου ημιχρόνου, περιελάμβανε ένα γκολ του Κολοτούρου στο 30',  ένα υπέροχο γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ και πάλι του Αντωνόπουλου Αθ. στο 40’ (από δεξιά το φάουλ, η μπάλα κατέληξε στο δεξί «Γ» του Κουστουπάρδη. Το τέταρτο γκολ του Αστέρα, ήρθε από τον Σταθάτο στο 42’.

Εδώ να αναφέρουμε ότι στο 29’, η Εικοσιμία ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Αντωνάτου, από αντίπαλο αμυντικό, αλλά ο διαιτητής είδε... επιθετικό φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας «έσβησε τις μηχανές» και το παιχνίδι έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα.

Μαθηματικά, η Εικοσιμία έχει ακόμα ελπίδες για άνοδο, καθώς απομένουν τρια παιχνίδια. Πρέπει όμως να ανασυνταχθεί και να παρουσιαστεί όσο το δυνατόν καλύτερη στην συνέχεια, ακόμα και αν τα αποτελέσματα δεν είναι γι' αυτήν θετικά.

ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ: (Δημήτρης Ζησιμάτος), Κουστουμπάρδης, Ψάλτης, Αποστολάτος, Ντουκάι (83′ Τανουσάι), Αντωνάτος (76′ Γρηγοράτος), Κορσιάνος (66′ Πολλάτος Δ.), Μπούσι, Πολλάτος Αλ. Χρηστάτος, Στεφανάτος, Γερασιμάτος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: (Αλέξης Γαβριλόπουλος), Αντωνόπουλος Αν., Μπουτσικάκης, Αντωνόπουλος Αθ. (46′ Λόξας), Μπαρδούσης, Μπράβος (66′ Ζώντος), Μπουρούκης, Σταθάτος (66′ Βραχνής), Δούλος, Κολοτούρος, Μαρκόπουλος, Παρασκευόπουλος.

Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου, Τσιλιβί – Αχαϊκή 2-2.