Αυτός είναι Παλληξουριακός! Νίκησε (2-1) την ΑΕΚ με ανατροπή στο Ληξούρι (εικόνες)

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 02 Νοεμβρίου 2015 14:44

Ο Παλληξουριακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, οι Ληξουριώτες νίκησαν τους πρωταθλητές στο δημοτικό του Αγίου Αντωνίου με 2-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚΙ.

Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4΄εχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Πολλάκη όταν το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από την εστία του Καραΐσκου, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καραΐσκος είπε οχι στο σουτ του Λυκούδη διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Αυτές ήταν και οι μοναδικές φάσεις για το πρώτο ημίχρονο με τον Παλληξουριακό να ισορροπεί το παιχνίδι αλλά χωρίς να μπορέσει να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο 49΄ πέρασαν μπροστά στο σκορ με σουτ του Παπαδάκου λίγο έξω από την περιοχή του Καραΐσκου, μετά από πάσα του Λυκούδη.

Οι αλλαγές του Θωμά στο 53΄και στο 57΄ με Μράτι και Καμινάρη στις θέσεις των Χασάι και Μαρκάτου τόνωσαν το κέντρο των γηπεδούχων και στο 66΄ο Παλληξουριακός κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, το φάουλ εκτελέστηκε με κομπίνα η μπάλα στρώθηκε στον Λούλουδα που την έστειλε στα δίχτυα του Τσιαουσντέλιο, (1-1).

Στο 75΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά ο Τσιαουσντέλιο έδιωξε σε κόρνερ στο γυριστό σουτ του Ζάβαλη μέσα από την περιοχή. Και στο 81΄ο Πολλάτος βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1 για τους Ληξουριώτες μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στις καθυστερήσεις ο Μαρινάκης δεν κατάφερε να πλασάρει σε κενό τέρμα και να τριπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

Πριν αρχίσει το παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Γιώργο Πολλάκη, που τόσο ξαφνικά έφυγε απο κοντά μας.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος – Σούλα – Τουλάτος

Παλληξουριακός (Θωμάς): Καραΐσκος, Αντωνάτος, Μαυροειδής, Αδηλίνης, Βολνίσκι, Λούλουδας, Ζερβός, Μαρκάτος (57΄Καμινάρης), Ζάβαλης, Πολλάτος (90΄Μαρινάκης), Χασάι ( 53΄Μράτι).

ΑΕΚ (Τόγιας):Τσιαουσντέλιο, Στεφανάτος, Καλογηράς, Λαμπρόπουλος, Φωκάς, Πολλάκης, Ζαμπαύτης (Κόμητας), Λυκούδης, Λογκόνη, Παπαδάκος, Βουκελάτος (80΄Ευτηριάδης).

DSC 0680DSC 0681DSC 0690DSC 0692DSC 0694DSC 0698DSC 0700DSC 0701DSC 0702DSC 0703DSC 0707DSC 0712DSC 0717DSC 0718DSC 0728DSC 0729DSC 0730DSC 0731DSC 0732DSC 0733DSC 0735DSC 0739DSC 0751DSC 0753DSC 0762DSC 0785DSC 0787DSC 0790DSC 0804DSC 0809DSC 0822