Δεν τα κατάφερε ο ΝΕΟΛ - Έχασε από τη Δύμη 74-64 στο Ληξούρι

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 11 Οκτωβρίου 2015 23:36

Δεν τα κατάφερε ο ΝΕΟΛ -  Έχασε από τη Δύμη 74-64 στο Ληξούρι

Η ανδρική ομάδα του ΝΕΟΛ δεν κατάφερε να κερδίσει στο κλειστό του Ληξουρίου την ομάδα της Δύμης στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ.

Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Οι Ληξουριώτες μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι αντίθετα με τους αντιπάλους που πέρασαν μπροστά στο σκορ με δυο εύστοχα τρίποντα από τον Μαντά, πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα. Τα φάουλ αλλά και τα τρίποντα των αντιπάλων καθήλωσαν τους παίχτες του Μ Τζουγανάτου, και τους φιλοξενούμενους στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι στο +5π (13-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν λίγο το ρυθμό τους έγιναν ποιο εύστοχοι και το πήραν με (14-11) ημίχρονο 27-29. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΝΕΟΛ με πίεση μπροστά έκλεψαν μπάλες και με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ 34-29, αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ οι φιλοξενούμενοι αφυπνιστήκαν κάλυψαν τη διαφορά και πέρασαν στα μέσα της τρίτης περιόδου πήραν κεφάλι με 7 πόντους στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο ο Μάρκος Τζουγανάτος δεν μπόρεσε να αλλάξει και πολλά στην ομάδα του, τα πολλά λάθη στην επίθεση και η αστοχία στις βολές οδήγησαν την ομάδα του στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της με 64-74.

Δεκάλεπτα: 13-18, 27-29, 46-53, 64-74.

Διαιτητές: Λαμπίρης, Γεράνιος.

Νεόλ (Μ Τζουγανάτος) Αντωνάτος 5, Δεστούνης, Συνοδινός Π 15(1), Αραβαντινός 10, Κολοβός 6, Συνοδινός Χ 19(3), Μπακούρος 3(1), Παπαγιάννης 3, Σταθάτος, Μπελίτσης, Πυλαρινός 3, Παριώτης.

ΑΟ Δύμης ( Ροδόπουλος) Χριστόπουλος, Ροδόπουλος, Παναγιωταρόπουλος 4, Κολλιόπουλος 3, Βλάχος Χρυσανθακόπουλος 24(4), Λιάκος 5(1), Μαντάς 20(3), Κωστούρος, Στεφανόπουλος 3, Πανίτσας 15, Τσάφος.

DSC 0403DSC 0409DSC 0413DSC 0421DSC 0428DSC 0435DSC 0446DSC 0448DSC 0451DSC 0460DSC 0464