Στάθηκε όρθιος ο ΝΕΟΛ! Νίκησε τον Αχαιό στην παράταση στην πρεμιέρα του στη Β’ ΕΣΚΑ-Η (εικόνες)

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 16 Νοεμβρίου 2014 10:57

Στάθηκε όρθιος ο  ΝΕΟΛ! Νίκησε τον Αχαιό στην παράταση στην πρεμιέρα του στη Β’ ΕΣΚΑ-Η (εικόνες)

Κάθε αρχή και δύσκολη, το καλύτερο δώρο για τα γενέθλια του πήρε ο Μάρκος Τζουγανάτος με μια αγχωτική νίκη στην παράταση με 89-80 επί του Αχαιού χτες βράδυ στο κλειστό του Ληξουρίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β κατηγορίας ανδρών ΕΣΚΑ-Η.

Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Οι Ληξουριώτες ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα και φαινόταν ότι θα πάρουν μια  εύκολη  νίκη όταν λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν στο +20 για τους γηπεδούχους. Οι παίχτες του ΑΧΑΙΟΥ που ήταν  μαχητικοί σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τις κακές επιλογές του ΝΕΟΛ στην τελευταία περίοδο, ροκάνισαν τη διαφορά και με ένα τρίποντο του Κ. Μανέτα τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκαναν το 73-73  και πήγαν το παιχνίδι στην παράταση.  Τα κάστανα από τη φωτιά έβγαλε ο Χάρης Βολτέρας για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας του 10 από τους 16 πόντους της παράτασης δίνοντας τη νίκη για τον ΝΕΟΛ με το τελικό 89-80. Κορυφαίοι για το ΝΕΟΛ ήταν ο Χ. Συνοδινός με 33π και Βολτέρας με 24π.

Διαιτητές: Καμίτσος, Αθανασόπουλος

Δεκάλεπτα: 18-12, 36-32, 63-46, 73-73 κ.α., 89-80 π.

ΝΕΟΛ ( Μ. Τζουγάνάτος) Αραβαντινός, Συνοδινός Π 12(1), Βολτέρας 24(1), Παγώνης 12, Συνοδινός Χ 33, Μπακούρος, Αλεξόπουλος 14(2), Μουδήλος, Αντωνάτος, Σπυράτος 3, Μπελίτσης.

ΑΧΑΙΟΣ (Γ Τζάκης) Παραστατίδης, Μανέτας Δ 4, Δελλαπόρτας, Λαυτσίδης 6, Πάσχος 18(2), Βολάνης 2, Μανέτας Κ 15(2), Αλεξίου, Ανδρέου 19(1), Τσοκανάς 16.

DSC 0614DSC 0616DSC 0624DSC 0626DSC 0632DSC 0635DSC 0637DSC 0644DSC 0654DSC 0658DSC 0669DSC 0674DSC 0680DSC 0690DSC 0691DSC 0707DSC 0715DSC 0720DSC 0730DSC 0735