Συνεχίζει ακάθεκτη η ΑΕΚ (Νίκησε 2-0 τον Παλληξουριακό στο ΔΑΚ)

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2013 20:20

Στο παιχνίδι που έκλισε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας ΕΠΣΚΙ η ΑΕ Κεφαλονιά επικράτησε και του τυπικά γηπεδούχου Παλληξουριακού στο ΔΑΚ Αργοστολίου με 2-0, μετρώντας μόνο νίκες στα παιχνίδια που έχει δώσει χωρίς μάλιστα να έχει δεχτεί ούτε ένα τέρμα! Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Το πρώτο ημίχρονο χωρίς να έχει πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες ανήκει στους Ληξουριώτες, όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Πέττας με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λυκούδη.

Στο 17΄ο Λυκούδης με απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ, και στο 37΄ο Γαλανός έβγαλε τον Ηλία Αντωνάτο σε θέση έξω δεξιά αλλά το διαγώνιο σουτ του τελευταίου πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Άννινου. Οι Αργοστολιώτες δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Μοσχόπουλου στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλυτέρους οιωνούς για την ομάδα της ΑΕΚ όταν στο 48΄ο Αραπέλης βρήκε τον Εμιλιάνο μέσα στην περιοχή και λίγο δεξιά, το διαγώνιο πλασέ του τελευταίου παρά την προσπάθεια του Μοσχόπουλου κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Παλληξουριακός έμεινε με δέκα παίχτες στο 57΄με δεύτερη κίτρινη στον Παπαδάτο.

Στο 63΄σεντρα σουτ του Εμιλιάνο από δεξιά η μπάλα λίγο άουτ. Και στο 65΄εχουμε το 0-2 με τον Μπαζάρογλου να βγαίνει σε θέση βολής στο ύψος του πέναλτι, μετά από έξοχη πάσα του Κρούτση και με δυνατό σουτ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μοσχόπουλου.

Αν και με δέκα παίχτες οι Ληξουριώτες προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά το φάουλ του Γαλανού πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 68΄.

Στο 76΄ κεφαλιά πάσα του Αντωνάτου στον Λυκούδη ο Αννινος διώχνει σε κόρνερ. Στο 81΄μεγαλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να κάνει το 0-3 όταν ο Αραπέλης πέρασε τους Μοσχόπουλο και Καμινάρη στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι .

Ατυχή στιγμή στο 66΄για τον νεαρό Ε. Αντωνάτο ο ποιος σε υπερέκταση του δεξιού ποδιού τραυματίστηκε ευτυχώς όχι σοβαρά όπως μα διαβεβαίωσε ο γιατρός του αγώνα.

ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ (Χ. Χαρίτος): Μοσχόπουλος, Αδηλίνης, Καμινάρης, Βολνίσκι, Πέττας ( 54΄Μαρκάτος), Αντωνάτος Η, Παπαδάτος, Ζερβός (Κατσιβέλης), Γαλανος, Αντωνάτος Ε (Δαμουλιάνος).
ΑΕΚ (Σπ. Παπαδάτος): Άννινος, Στεφανάτος, Σπανός, Κούκλης (66΄Κουλάσης), Λούλουδας, Αντωνόπουλος, Τανουσάι, Κρούτση, Εμιλιάνο, Μπαζάρογλου (Θωμάς), Αραπέλης (Ζαμπάυτης).

DSC 0021DSC 0022DSC 0024DSC 0025DSC 0027DSC 0028DSC 0029DSC 0030DSC 0034DSC 0035DSC 0036DSC 0039DSC 0040DSC 0041DSC 0042DSC 0044DSC 0048DSC 0049DSC 0050DSC 0051DSC 0052DSC 0056DSC 0057DSC 0060DSC 0062DSC 0063DSC 0064DSC 0066DSC 0069DSC 0071DSC 0075DSC 0076DSC 0077DSC 0079DSC 0083DSC 0088DSC 0089