Β' Εθνική (2ος Ομιλος): ''Περίπατος'' του ΝΕΟΛ στον Βόλο κόντρα στη Νίκη

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 29 Οκτωβρίου 2023 13:26

Με έναν πολύ εμφατικό τρόπο κατάφερε να φτάσει στο πρώτο σερί νικών του στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β Εθνικής ο ΝΕΟΛ.

Η ομάδα του Ληξουρίου για την 3η αγωνιστική άλωσε με 74-59 τον Βόλο και την έδρα της ιστορικής Νίκης και ούσα εξαιρετική καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ανέβηκε στο 2-1, τους 5 βαθμούς και εδραιώνεται από νωρίς για τα καλά στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα

Στο 0-3, από την άλλη μεριά, έπεσαν οι Βολιώτες που δεν έχουν ξεκινήσει καθόλου αποτελεσματικά το φετινό πρωτάθλημα.

Μετά από μια αναγνωριστική 1η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατούν με μανία το πόδι στο γκάζι και να κερδίζουν συνεχώς μέτρα και διαφορές κόντρα στον οργανισμό της Μαγνησίας.

Έτσι, ήδη από το φινάλε του πρώτου μέρους είχαν ξεφύγει με διψήφιες αποστάσεις (27-38 στο 20′), ενώ με επί μέρους σκορ της τάξης του 9-27 (!) στην 3η περίοδο εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμα και κοντά στο φράγμα των 30 πόντων (+29, 36-65) μέχρι και το 30′ καθαρίζοντας από νωρίς τη μπουγάδα κόντρα στη Νίκη.

Τέλος, αξίζει φυσικά να αναφερθεί το γεγονός πως την επόμενη εβδομάδα και στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής ο μεν ΝΕΟΛ θα υποδεχθεί στο μεγάλο ντέρμπι τον Βίκο Ιωαννίνων ενώ η δε Νίκη Βόλου θα ταξιδέψει στην Καρδίτσα για το ματς με τον ΓΣ Σοφάδων.

Τα Δεκάλεπτα: 16-20, 27-38, 36-65, 59-74