B' ΕΘΝΙΚΗ: Έσπασε το ρόδι ο ΝΕΟΛ με μεγάλη νίκη επί της Νήαρ Ηστ! (video)

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 21 Οκτωβρίου 2023 17:06

Έσπασε το ρόδι στον 2ο όμιλο της Β Εθνικής ο ΝΕΟΛ, με την ομάδα του Ληξουρίου να λυγίζει στο τέλος την Νήαρ Ηστ (1-1) με 79-74 και μετά την ήττα από τον Πανελλήνιο στην Αθήνα να ανοίγει την 2η αγωνιστική με την πρώτη της φετινή επιτυχία!

Μετά από ένα πρώτο μέρος όπου ναι μεν είχε διαρκώς μέσα στα χέρια του την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ αλλά δε μπορούσε να ξεφύγει ακόμα με σούπερ διαφορές φτάνοντας μέχρι και το +7 σε διαφορετικές περιστάσεις (12-6 στο 4′, 25-20 στο 10′, 31-27 στο 14′, 35-31 στο 18′, 39-32 στο 20′), ο ΝΕΟΛ πήρε φόρα στο δεύτερο μέρος και σκοράροντας 11 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια προβαδίσματα (50-40 στο 25′).

Μάλιστα, μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους ο οργανισμός του Ληξουρίου είχε επεκτείνει το επί μέρους σκορ της 3ης περιόδου στο 25-15 με αποτέλεσμα να ξεφύγει ακόμα και με 17 πόντους στο 29′ -σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο της βραδιάς πριν πάει στο τέταρτο δεκάλεπτο μπροστά με 11 πόντους (66-55).

Ακόμα όμως και αν η ομάδα του Καυκή ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους δις στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (69-60 στο 32′, 71-62 στο 33′) η ιστορική αρμάδα της Καισαριανής όχι απλά μάζεψε γρήγορα τη διαφορά αλλά μέχρι και το 35′ είχε μειώσει στον πόντο (71-70) έχοντας σφίξει για τα καλά την άμυνά της και βρίσκοντας εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Γρήγορα γρήγορα όμως οι οικοδεσπότες θα απαντούσαν με πέντε σερί πόντους για το 76-70 μέσα στο επόμενο λεπτό.

Μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι, με τον Κουπίδη να χάνει τη μπάλα στην τελευταία επί της ουσίας ευκαιρία της Νήαρ Ηστ και τον ΝΕΟΛ να την τιμωρεί στον αντίποδα κλειδώνοντας τη νίκη.