Εικοσιμία 5 αστέρων κόντρα στα Διλινάτα!

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2013 13:45

Η Εικοσιμία νίκησε με 5-2 τα Διλινάτα στις Κεραμειές και πήρε ένα δυνατό ψυχολογικό ντοπάρισμα, εν όψει της αναμέτρησης της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στην πρωτοπόρο ΑΕΚ επίσης στις Κεραμειές. Αν και η ομάδα των Διλινάτων προηγήθηκε στο σκορ στο 8' μετά από εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Χρήστου Τζωρτζάτου (ανατροπή Μηλιώνη από τον Κουλάκη), η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Η Εικοσιμία σαν να «ξύπνησε» και απάντησε σημειώνοντας πέντε συνεχόμενα γκολ!

Το 1-1 έγινε στο 28΄όταν μετά από κόρνερ του Μπούσι ο Κώστας Κουμαριώτης θα πάρει κεφαλιά μέσα από την περιοχή, θα παρέμβει το πόδι του Αντώνη Κορσιάνου που θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο οι «μπλε» θα πάρουν προβάδισμα με 2-1 σε μια πανομοιότυπη φάση (κόρνερ από τον Μπούσι και καρφωτή κεφαλιά από τον Κώστα Κουμαριώτη).

Στην επανάληψη το γρήγορο (47') γκολ της Εικοσιμίας με τον Ντουκάι, έκανε το σκορ 3-1 και τα πράγματα πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι σημείωσαν δύο ακόμα γκολ με τον τερματοφύλακα Καραίσκο με εκτέλεση πέναλτι στο 58' και στο 70' με τον Κωστή Αντωνάτο. Τα Διλινάτα κατάφεραν στο 87' να μειώσουν το σκορ σε 5-2 με κεφαλιά του Χρήστου Τζωρτζάτου.

ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ :(Δ. Ζησιμάτος), Καραίσκος, Κουμαριώτης, Τσιγαρίδας (50' Αντωνάτος), Ντουκάϊ (75' Μινέτος Γ.), Κορσιάνος Α., Μπούσι, Βολτέρας, Στεφανάτος (68' Κορσιάνος Π.),, Κονόμη, Γερασιμάτος, Κουλάκης.
ΔΙΛΙΝΑΤΑ:(Τ. Φωής), Αλιάϊ, Κίριο (55' Μίσκα), Αναλυτής Θ., Χαραλαμπόγλου, Τζωρτζάτος Κ., Μύρτο, Θεοδωρακάτος, Σκριβάνος (75' Παππάς), Αναλυτής Γ. (70' Τζωρτζάτος Δημ.), Τζωρτζάτος Χρ., Μηλιώνης.