Έκαναν το πρώτο βήμα τα Διλινάτα

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2013 13:49

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στον τελικό του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚΙ έκανα  τα Διλινάτα, τα οποία επικράτησαν στο ΔΑΚ Αργοστολίου του Παγκεφαλληνιακού με 3-1.

Η ομάδα του Τάκη Φωή, προηγήθηκε από τα πρώτο ημίχρονο με 2-0 και εν συνεχεία παρά τη μείωση του σκορ από τον Πάγκε, βρήκε τρόπο να πετύχει και τρίτο γκολ και να «κλειδώσει» τη νίκη.

Τα Διλινάτα, άνοιξαν νωρίς το σκορ (17’) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χρήστου Τζωρτζάτου, έπειτα από χέρι του Ψάλτη πάνω στη γραμμή. Ο παίκτης του Πάγκε δέχθηκε στη συγκεκριμένη φάση την κόκκινη κάρτα. Στο 38’ τα Διλινάτα διπλασίασαν τα τέρματά τους με πλασέ του Αναλυτή και ουσιαστικά πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη.

Στο 43’ ο Πάγκε έμεινε με 9 παίκτες όταν ο Κατσιγιώργης δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις οπαδών και παραγόντων του Παγκεφαλληνιακού.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Πάγκε βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με απευθείας εκτέλεσε φάουλ (από δεξιά και κοντά στο κόρνερ) του Τούρλα. Τα Διλινάτα όμως αντέδρασαν σωστά και στο 74’ έπειτα από κόρνερ του Κώστα Τζωρτζάτου και την κεφαλιά του Δημήτρη Τζωρτζάτου, διαμόρφωσαν το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΙΛΙΝΑΤΑ: Καλαφάτης, Τζωρτζάτος Κ., Λάσκαρης, Αναλυτής Δ., Μίρτο, Τζωρτζάτος Χρ., Σεμπάστιαν (47’ Μηλιώνης), Τζωρτζάτος Δ., Βαγγελάτος (62’ Μανώλης), Αναλυτής Γ., Σκριβάνος (77’ Κατσούρης).
ΠΑΓΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ: Πολλάκης, Κουλουμπής Γ., Ζαφειράτος (19’ Ινγκλις), Κατσιγιώργης, Ψάλτης, Σαρλάνης (46’ Κύριο), Κουλουμπής Ο., Κουλουμπής Ν., Δελακάς, Ζαίμι (73’ Μηλιαρέσης), Τούρλας.