Νίκη-Χρυσάφι για τον ΝΕΟΛ

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2012 13:27

Ο Ναυταθλητικός Εκπολιτιστικός Όμιλος Ληξουρίου, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ, σημείωσε σημαντική εντός νίκη επί των ΙΤΕΩΝ με σκορ 70-53.

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ο ΝΕΟΛ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας από την Πάτρα, αφού παρά την κρισιμότητα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στο κλειστό του Ληξουρίου με πολλες απουσίες βασικών τους στελεχών και έχοντας μόλις 5 παίχτες στην αποστολή.

Με αυτή τη νίκη οι γαλανόλευκοι του Ληξουρίου κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν τις αναμετρήσεις μεταξύ των ομάδων σε 1-1, αλλά μπόρεσαν να υπερκαλύψουν και τη διαφορά των 11 ποντων, με τους οποίους είχαν ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γυρου στο κλειστό των Ροϊτικων, και έτσι να έχουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ύστερα από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου απόκτησαν τα ηνία του αγώνα και με συνεχομενα εύστοχα σουτ τριών πόντων βρέθηκαν να προηγούνται με 18-11 στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο η ευστοχία των παιχτών του ΝΕΟΛ έξω από τα 6,75 συνεχίστηκε και παρά την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 41-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Παλλικής συνεχίζει να ανοίγει την ψαλίδα στο σκορ, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενούμων, 61-45. Η τελευταία περίοδο του αγώνα δεν επεφύλαξε κάτι το ιδιαίτερο, αφού από τη μία οι παίχτες του ΝΕΟΛ προσπάθησαν να συντηρήσουν την πολίτιμη διαφορά που είχαν πάρει και από την άλλη οι παίχτες των ΙΤΕΩΝ είχαν ξεμείνει από δυνάμεις για να μπορέσουν να απειλήσουν σοβαρά τους γηπεδούχους, τελικό σκορ 70-53.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 23-19, 20-15, 9-8

ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Β. 18 (4), Μπακούρος Α. 3(1), Κουνάδης Χ. 2, Ματιάτος Κ., Ρουμελιώτης Σ. 3(1), Συνοδινός Χ. 6, Μουρελάτος Θ. 6(2), Μαντζαβίνος Φ. 9, Αντωνάτος Η., Πρεντάνος Ν. 15(3), Αντωνάτος Γ. 8

Ε.Σ. ΙΤΕΩΝ (Στρούζας): Μπέλλας 5, Κιάφας 8(2), Μπέρτσος 6, Βαλεόντης 22, Κάστης 12