4-1 και τα… μυαλά στα κάγκελα!

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 17 Μαρτίου 2012 19:31

4-1 και τα…  μυαλά στα κάγκελα!

Ήταν ένας αγώνας που τα είχε όλα. Πολλά γκολ, όμορφο θέαμα, δύο πέναλτι μία αποβολή και μέσα σε όλα αυτά είναι και το ΑΟΚΙ , το οποίο πήρε πλέον το προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΚΙ και την ταυτόχρονη πρόκριση στα μπαράζ της Δ’ Εθνικής μετά τη νίκη με 4-1 επί των Διλινάτων στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των τελικών.

Πλέον η ομάδα του Θόδωρου Βουκελάτου, στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς βολεύεται και με ισοπαλία για να στεφθεί πρωταθλήτρια Κεφαλονιάς. Στον αντίποδα τα Διλινάτα θέλουν νίκη και μόνο νίκη για να πανηγυρίσουν.

Στο δια ταύτα, το ΑΟΚΙ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και μόλις στο 13’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Αλέκου Πολλάτου, ο οποίος βγήκε στον κενό χώρο και από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε εύστοχα για το 1-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση τα Διλινάτα, είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά ο Μηλιώνης δεν βρήκε στόχο. Επίσης ένα ανάποδο ψαλίδι του Αναλυτή στο αμέσως επόμενο λεπτό πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μαρκαντωνάτου.

Ο Βουκελάτος στο 34’ σπατάλησε μία ευκαιρία για το ΑΟΚΙ (μέσα από την περιοχή σούταρε ψηλά άουτ) γι α να κλείσει το ημίχρονο με 1-0.

Στην επανάληψη, το ΑΟΚΙ μπήκε πιο δυνατά και στο 60’ ο Θανάσης Μπαζάρογλου τρύπωσε στην περιοχή των Διλινάτων και με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Τα Διλινάτα μείωσαν σε 2-1 στο 78’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χρήστου Τζωρτζάτου, έπειτα από την ανατροπή του Διονύση Τζωρτζάτου από τον Δημήτρη Πολλάκη, ωστόσο η… χαρά κράτησε λίγα λεπτά, καθώς ο Κανάκης, έπειτα από μπαλιά στον κενό χώρο πλάσαρε τον Καλαφάτη γράφοντας το 3-1.

Το «κερασάκι» στη μεγάλη νίκη του ΑΟΚΙ, έβαλε ο Αλέκος Πολλάτος στο 84’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Ήταν η φάση που τα Διλινάτα έχασαν και τον τερματοφύλακά τους Καλαφάτη με απευθείας κόκκινη στη φάση της ανατροπής του Κανάκη.

*Πολύς κόσμος βρέθηκε στο ΔΑΚ Αργοστολίου για να παρακολουθήσει τον τελικό του πρωταθλήματος. Το θετικό είναι πως δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό.

ΑΟΚΙ: Μαρκαντωνάτος, Τζάκης, Κλειτογιάννης, Λαμπρόπουλος, Φωκάς, Πολλάτος Α., Κανάκης, Μπαζάρογλου (76’ Πολλάτος Δημ.), Βουκελάτος (82’ Τανουσάι), Χαλιώτης, Κόμητας.

ΔΙΛΙΝΑΤΑ: Καλαφάτης, Λάσκαρης (70’ Τσάκος), Αναλυτής Θ., Μύρτο, Μανώλης, Σεμπάστιαν, Μηλιώνης, Τζωρτζάτος Δ., Αναλυτής, Τζωρτζάτος Χρ., Ζαϊμι (46’ Βαγγελάτος).