Επέστρεψε με 7άρα ο Παλληξουριακός!

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 27 Οκτωβρίου 2012 19:15

Στο ΔΑΚ Αργοστολίου ο τυπικά γηπεδούχος Παληξουριακός επικράτησε εύκολα της ομάδας του Οδυσσέα Ιθάκης με 7-2 στην επανεμφάνισή στου στη μεγάλη κατηγορία του τοπικού μας ποδοσφαίρου. Η ομάδα της Ιθάκης με εννέα παίχτες στην σύνθεση της και με τον προπονητή στην εξέδρα δεν μπόρεσε να προβάλει καμία αντίσταση. Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Ο χορός των γκολ για τους Ληξουριώτες άνοιξε με τον Κοσματο στο 10΄, στο 17΄με απευθείας κτύπημα φάουλ ο Ζερβός έκανε το 2-0 και στο 24΄ με σουτ από τον άξονα ο Λυκουδης τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παλληξουριακου η ομάδα της Ιθάκης κέρδισε πέναλτι, την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Προσαλέντης στο 28΄ μειώνοντας σε 3-1. Στο 34΄ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-1 και λίγο πριν σφυρίξει ο διαιτητής για τελευταία φορά στο ημίχρονο ο Φαρακλός έκανε το 5-1.

Στο β΄ημίχρονο η ομάδα του Ληξουριού μπήκε δυνατά και στο 57΄ ο Κοζομπόλης πλάσαρε μέσα από την περιοχή τον Χαιδεμενάτο κάνοντας το 6-1 και στο 60΄παλι με πλασέ ο Λυκούδης σημείωσε το 7ο γκολ για την ομάδα του. Αν και 9 οι παίχτες του Οδυσσέα δεν το έβαλαν κάτω, στο 63΄ η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπελεζάκη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σίλα, και στο 65΄κερδισαν και δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίλα στέλνοντας με δύναμη τη μπάλα στο κέντρο της εστίας του Μπελεζάκη, μειώνοντας σε 7-2 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ μιας και τα υπόλοιπα 25΄λεπτα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα

ΠΑΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ: (Θωμας Γ.) : Λαδάς Γ. Ιωσηφ (46΄Μπελεζάκης) Λαδάς, Καμινάρης, Ραφαέλο, Ζερβός, Κοσμάτος (46΄Πρεντάνος) Φαρακλός, Μαυροειδής, Λυκούδης (46΄Παπαδάτος), Κοζομπόλης, Γαβαλάς
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΘΑΚΗΣ: Χαιδεμενατος, Βλήσμας, Μαρούδας, Τριτσαρόλης, Μαλιακρίδας, Μορφέσης, Sila Rud, Σκούρας Προσαλέντης.