Πολύ σκληρός για να … ηττηθεί ο ΑΣΚ! (εικόνες)

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 06 Ιανουαρίου 2018 12:45

Ο ΑΣΚ κινδύνεψε άλλα έφυγε με την 12η νίκη του σε 12 αγώνες στην Α1 ΕΣΚΑ-Η – την πρώτη για το 2018

Ο Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιά, αποδεικνύει περίτρανα πως … είναι πολύ σκληρός για να ηττηθεί.

Ο ΑΣΚ νίκησε στο Αργοστόλι και την Απολλωνιάδα σε ένα παιχνίδι θρίλερ με 69-68 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο 2018.

Καθοριστικός ο Βαλλιανάτος

Μάλιστα, κατάφερε να φτάσει στην νίκη που ήταν η 12η σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 ΕΣΚΑ-Η, με δραματικό τρόπο!Με ένα καλάθι του Νικόλα Βαλλιανάτου (έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ) στα 26’’ πριν το φινάλε που έδωσε προβάδισμα στον ΑΣΚ με 66-65, αλλά και στην αστοχία σε μία βολή του Παπαφωτίου, ο οποίος θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση σε φάουλ πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο σε νεκρό χρόνο.

Ο νεαρός άσος της Απολλωνιάδας αστόχησε σε μία από τις τρεις βολές, και έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (το σκορ ήταν 69-66).

Κάπως έτσι, ο ΑΣΚ έστω και αν σήμερα δεν εμφάνισε και το καλύτερό του πρόσωπο (πράγμα λογικό καθώς η ομάδα προέρχεται από την διακοπές και την αγωνιστική απραξία των εορτών), κατάφερε να επιβιώσει και να συνεχίσει αήττητος και στην κορυφή της βαθμολογίας την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Πρώτος σκόρερ του ΑΣΚ ήταν ο Ακτύπης με 19 πόντους, ενώ σημαντική συμβολή στην νίκη είχε ο Τσαπρούνης, ο όποιος σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους σε κρίσιμο σημείο και βοήθησε τον ΑΣΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι (η Απολλωνιάδα είχε προηγηθεί με 58-52 στο 32’), ενώ και από τους μικρούς, ο Γιάννης Μουίκης πήρε την ευκαιρία που του αναλογούσε και βοήθησε την ομάδα σε άμυνα και επίθεση. Ο ΑΣΚ σήμερα βρέθηκε αντιμέτωπος με μία πολύ καλή νεανική ομάδα, η οποία εμφανίστηκε με μία… εξωπραγματική για τα δεδομένα ευστοχία.

Ο ΑΣΚ βράβευσε τον Γεράσιμο Λιγνό

Ο ΑΣΚ στην διάρκεια του ημιχρόνου βράβευσε τον παραολυμπιονίκη κολυμβητή Γεράσιμο Λιγνό για την σπουδαία πορεία του και τις παγκόσμιες επιτυχίες του το 2017. Την αναμνηστική πλακέτα την οποία παρέδωσε ο Γενικός Διευθυντής του συλλόγου Θανάσης Μουίκης, παρέλαβε η μητέρα και προπονήτρια του Κεφαλονίτη Κολυμβητή, Αλεξία Μωραϊτου, καθώς ο νεαρός κολυμβητής δεν βρίσκεται στην Κεφαλονιά.

ΑΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ – ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ 69-68
Διαιτητές : Μακρόπουλος – Ελ Άνυ
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15 , 34-34, 52-52 , 69-68
ΑΣΚ (Λεωνίδας Παπαδάτος): Χουλιαράς 9 (1), Μουίκης 10 (2) , Χατζής 8 , Μπαχός 3 (1), Αγγελάτος , Ακτύπης 19 (1) , Καραπέτσας , Βαλλιανάτος 4 , Τσαπρούνης 16 (1) .
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Δελέγκος): Παπανδρεόπουλος 9 (1) , Μπαζίνας 27 (1) , Γκίκας , Παπαφωτίου 15 (3) , Κασπίρης 14 (3) , Χριστόπουλος, Κυριαζής 3 (1) .

Ρεπορτάζ: Γιώργος Χαλαβαζής

DSC 0570DSC 0571DSC 0573DSC 0574DSC 0575DSC 0578DSC 0579DSC 0582DSC 0583DSC 0584DSC 0585DSC 0586DSC 0587DSC 0589DSC 0591DSC 0592DSC 0594DSC 0600DSC 0602DSC 0604DSC 0606DSC 0607DSC 0608DSC 0612DSC 0613DSC 0614DSC 0615DSC 0617DSC 0618DSC 0619DSC 0620DSC 0623DSC 0624DSC 0626DSC 0627