Μια νίκη και μία ήττα ο απολογισμός του Κεφαλληνιακού στις μάχες του με Αστέρια Αχαϊας και Ελπίδες Πατρών

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 10 Απριλίου 2017 23:11

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο Κεφαλληνιακός 2013 απο τις Ελπίδες Πατρών

Μια νίκη και η πρώτη του ήττα ήταν η συγκομιδή του ΚΑΟ στα δύο συνεχόμενα ντέρμπι με Αστέρια Αχαΐας και Ελπίδες Πατρών.

Συγκεκριμένα το Σάββατο 1/4 στο Αργοστόλι παίζοντας κατά διαστήματα παρά πολύ καλό μπάσκετ και με όπλο την άμυνα του που είναι η καλύτερη στην κατηγορία έφτασε πιο άνετα απ´ όσο δείχνει το τελικό σκορ 53-48 σε μια ακόμα νίκη απέναντι στα Αστέρια Αχαΐας, μια νίκη πολύ σημαντική καθώς οι ομάδες " κουβαλάνε" τα αποτελέσματα στα μπαράζ ανόδου.

ΚΑΟ (Αντωνάτος ) 4. Κουμαριώτης Χ. 4, 5. Κρητικός Ε. 3, 6. Βασιλάτος Η. 0, 7. Χατζηχρήστος Γ. 3, 8. Μεγάλος Ι. 0, 9. Ρεμούντος Σ. 7(2), 10. Κόμης Μ. 2, 11. Βανδώρος Α. 0, 12. Βαγγελάτος Δ. 8, 13. Δαμκαλής Α. 11, 14. Κουγιανός Μ. 9(1), 15. Μπλέτσος Δ. 6.
ΑΣΤΕΡΙΑ ΑΧΑΙΑΣ ( Σαράντης ) 4. Στάνκοβιτς 17(1), 5. Μπαράκος 6(1), 6. Σώκος 3, 7. Τσομάνι 0, 8. Γκουριώτης 5(1), 9. Λαμπρόπουλος 3(1), 10. Ροδόπουλος 0, 12. Χουνάς 2, 14. Καρκούλιας 12.
ΔΙΑΤΗΤΕΣ: 1ος Λαμπίρης 2η Διαμαντή.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 1o 11-7, 2o 24-13, 3o 6-14, 4o 12-14.

Τελικό σκόρ 53-48

Την Κυριακή 9/4 στα Ροίτικα η ομάδα μας γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ1 ΕΣΚΑ-Η με 69-60 από τις Ελπίδες Πατρών.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή , με τισ ομάδεσ να συμβαδίζουν στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας επέτρεψε στις Ελπίδες να πάρουν μια μικρή διαφορά, την οποία και διατήρησαν έως και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΚΑΟ αύξησε την πίεση του και κατάφερε να περάσει μπροστά περίπου 5 λεπτά πριν την λήξη του ματς. Σ' αυτό το σημείο λίγο η κούραση, λίγο οι κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν την δυνατότητα στις Ελπίδες να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ και να το διατηρήσουν έως το τέλος του αγώνα.

Ελπίδες Πατρών ( Σαββόπουλος ) : 5. Παραστατίδης Α. 4, 7. Μενούνος Θ. 45(3), 8. Κωστόπουλος Κ. 0, 9. Μακρυκώστας Α. 2, 10. Ξένος Δ. 3, 11. Αδαμόπουλος Α. 5, 12. Ορφανίδης Ε. 4, 15. Λαζανάς Κ. 0, 17. Παπασάββας Ι. 2, 18. Λιοπέτας Δ. 4
ΚΑΟ (Αντωνάτος Γ.) : 4. Κουμαριώτης Χ. 11(2), 5. Κρητικός Ε. 2, 6. Αγγούριας Π. 3(1), 7. Χατζηχρήστος Γ. 2, 8. Μπλέτσος Γ. 0, 9. Ρεμούντος Σ. 6, 10. Μουρελάτος Θ. 2, 11. Βανδώρος Α. 0, 12. Βαγγελάτος Δ. 7, 13. Δαμκαλής Α. 19(1), 14. Μινέτος Π. 8, 15. Μπλέτσος Δ. 0.

ΔΙΑΤΗΤΕΣ: 1ος Σινόπουλος Γ. 2ος Μακρόπουλος Δ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1o 20-20, 2o 16-8, 3o 12-12, 4o 21-20.
Τελικό σκόρ 69-60

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας εκτός έδρας με τον Αχαιό ΓΠΣ.

Τουρνουά ΕΣΚΑ-Η μίνι

Για πρώτη φορά με τα την ίδρυση του ΚΑΟ 2013 είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι ένας από τους βασικούς μας στόχους πραγματοποιείται με την συμμετοχή μας στο τουρνουά μίνι της ΕΣΚΑ-Η.
Η κλήρωση που έγινε μας κατέταξε στον 1ο όμιλο με τους ΕΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 - ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ ΑΣ - ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α - ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ Ν.Ε.Ο - Α.Σ.ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΩΝ ΑΚ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΓΕ - ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ ΑΣ - ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ - ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ.
Σκοπός μας μέσα από το τουρνουά είναι οι αθλητές μας να αποκομίσουν σημαντικές εμπειρίες που θα τούς βοηθήσουν στο μέλλον να επανδρώσουν το αντρικό μας τμήμα.