Στο ρελαντί ο Παλληξουριακός! (Εύκολo 2-0 κόντρα στην Πρόοδο Ιθάκης – εικόνες)

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2016 22:18

Ο Παλληξουριακός νίκησε εύκολα την Πρόοδο στο Ληξούρι με 2-0 σε ένα παιχνίδι με αρκετά νεύρα, το οποίο και άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής.

Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Οι Ληξουριώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 5ο λεπτό του αγώνα όταν από σέντρα που έγινε από αριστερά ο Χασάι βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Προόδου και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 21΄ο Ζάβαλης από καλή θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από τα δοκάρια του Κασσιανού.

Την ίδια κατάληξη είχε λίγο αργότερα το μακρινό σουτ του Λούλουδα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 32΄έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Αρταβάνη όταν το γυριστό σούτ που έπιασε πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Σεσά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε για να φτάσουμε στο 71΄, ο χασάι πιάνει δυνατό διαγώνιο σουτ και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κασσιανού.

Και στο 80΄πάλι ο Χασάι σουτάρει από πλάγια θέση ασθενής απόκρουση του Κασσιανού και ο επερχόμενος Μπράτι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για να κάνει το τελικό 2-0.

Πλέον με αυτό το αποτέλεσμα τόσο ο Παλληξουριακός, όσο και η ΑΕΚ που νίκησε τα Φωκάτα με 4-1, πέρασαν στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από την πρωτοπόρο Εικοσιμία που υποδέχεται αύριο στις Κεραμειές τον Πάγκε.

Διαιτητές: ΚΑΠΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ Ι., ΚΩΤΣΗΣ Ι., ΑΒΑΖΑΡΟΣ Χ.
Παλληξουριακός (Γ Θωμάς) Σεσά, Αντωνάτος, Βολνίσκι, Μαρκάτος Σωκ, Μαυροειδής, Λούλουδας, Ζερβός, Κόμητας (85΄Καμινάρης), Ζάβαλης (67΄Μαρκάτος Σπ), Χασάι, Μαρινάκης (55΄Μπράτι).
Πρόοδος Ιθάκης (Κ Πίππος) Κασσιανός, Τσίντηλας, Τσάμης, Κλέβις, Λαγκαδάς, Βλασσόπουλος, Καρανίκας, Κιοράι (90΄Κωστόπουλος), Λίλα (75΄Κατσαρέλιας), Αρταβάνης, Δευτεραίος.

neol00001neol00002neol00003neol00004neol00005neol00006neol00007neol00008neol00009neol00010neol00011neol00012neol00013neol00014neol00015neol00016