Β’ ΕΣΚΑΗ: Στην επόμενη φάση ο ΝΕΟΛ (81-60 τον Πανωλενειακό στο Ληξούρι)

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 22 Μαρτίου 2015 21:51

Η ανδρική ομάδα του ΝΕΟΛ πέρασε και μαθηματικά στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος της Β-ΕΣΚΑΗ αφού νίκησε και τον Πανωλενειακό στο κλειστό του Ληξουρίου με το επιβλητικό 81-60. Έτσι το τελευταίο έκτος έδρας παιχνίδι με τη ΝΕΠ είναι διαδικαστικού χαρακτήρα για τους Ληξουριώτες. Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος

Στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Ληξουρίου οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου μπήκαν νωχελικά στο παρκέ με τον Χρήστο Συνοδινό να αποτελεί μόνιμη απειλή για την άμυνα του Πανωλενειακού στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώνοντας τους 13 από τους 18 πόντους της ομάδας του (18-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ληξουρίου ανέβασε ρυθμό και με καλή άμυνα έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (37-27). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τον ΝΕΟΛ να έχει επαναπαυτεί στη διαφορά των 10π και τον Πανωλενειακό να προσπαθεί να κατεβάσει τη διαφορά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ποιο εύκολα από το δεύτερο μισό και μετά όταν ο Πανωλενειακός μείωσε στους 5π, οι Ληξουριώτες φούλαραν τις μηχανές σε άμυνα και επίθεση και πήραν το ροζ φύλο αγώνα με το τελικό 81-60.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Γιαννακόπουλος.
Δεκάλεπτα: 18-16, 19-11, 22-20, 22-13.

ΝΕΟΛ (Μ Τζουγανάτος) Αντωνάτος 4, Μπακούρος 6(1), Π Συνοδινός 11, Βολτέρας 2, Πυλαρινός 2, Χ Συνοδινός 27 (2), Αλεξόπουλος 11 (1), Πλαΐτης, Μουδήλος, Μπελίτσης 5, Πρεντάνος 13.
Πανωλενειακός (Λεβεντούρης) Κάραλης, Γιαννόπουλος 6(1), Παλαιόπουλος 8(2), Κότσαλος, Δημητρούλας 7(1), Μπεκύρας 10(2), Βλάχος 4, Τσιπολίτης 14, Μπαχούρος 2, Διαμαντόπουλος 9.

DSC 0855DSC 0856DSC 0858DSC 0859DSC 0860DSC 0871DSC 0874DSC 0876DSC 0880DSC 0887DSC 0894DSC 0899