Στο… ρελαντί στον τελικό ο Παλληξουριακός! (2-0 τα Φωκάτα στον Άγιο Αντώνιο)

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 11 Φεβρουαρίου 2015 19:26

Με να γκολ σε κάθε ημίχρονο οι Ληξουριώτες πήραν το ένα από τα δυο εισιτήρια για τον τελικό του κυπέλου ΕΠΣΚΙ κόντρα στα Φωκάτα, που έπαιζαν από την αρχή του αγώνα με δέκα παίχτες. Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος Ο Παλληξουριακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, και το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο από το τελικό 2-0 αν οι παίχτες του ήταν ποιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 25΄με τον Ζερβό να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ από πλεονεκτική θέση. Δυο λεπτά αργότερα σε γέμισμα από δεξιά ο Σπ. Μαρκάτος βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας των Φωκάτων και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού πρώτα βρήκε και το αριστερό δοκάρι της εστίας του Δίδαλου. Στο 29΄τα Φωκάτα πλησίασαν την ισοφάριση αλλά ο Καραΐσκος πετάχτηκε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του και έσωσε την ομάδα του.

Στο 57΄ο Βολνίσκη με φοβερό ανάποδο ψαλίδι από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δίδαλο και έκανε το 2-0. Οι Ληξουριώτες είχαν ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ στο 50΄ σε τετ-α-τετ του Αντωνάτου με τον Δίδαλο, στο 55΄με γυριστή κεφαλιά του Ζάβαλη, στο 73΄μονος του ο Λούλουδας προ κενής εστίας έβγαλε την μπάλα άουτ, στο 75΄το διαγώνιο σουτ του Ζερβού πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Δίδαλου. Ενώ στις καθυστερήσεις ο Βολνίσκι με εξουδετερωμένο τον Καραΐσκο εδίωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Σαλαπάτα. Ο διαιτητής του αγώνα κύριος Μενεγάτος έδειξε όλη του την αυστηρότητα στα ball-boys  ζητώντας από τον παρατηρητή του αγώνα να τα βγάλει έκτος γηπέδου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΜΕΝΕΓΑΤΟΣ Ε., ΜΑΓΟΥΛΑΣ Σ., ΚΑΠΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ Ι.

Παλληξουριακός ( Π Μαρκέτος): Καρασΐσκος, Λαδάς, Αντωνάτος Κ (73΄Αντωνάτος Ε), Πρεντάνος, Λούλουδας, Σωκ Μαρκάτος, Σπ Μαρκάτος (85΄Μπράτι), Βολνίσκι, Η Αντωνάτος, Ζάβαλης (88΄Μαρινάκης), Ζερβός.

Φωκάτα (Μ Αθηναίος):  Δίδαλος, Μάστορας, Έντουαρτ, Χρίστο, (82΄Δελακάς), Φραντζής, Σαλαπάτας, Χρυσανθακόπουλος, Βαγγελάτος, Έρις (73΄Σέρρας), Γαρμπής (65΄Ψυμούλης).

DSC 0263DSC 0265DSC 0266DSC 0270DSC 0277DSC 0281DSC 0290DSC 0294DSC 0300DSC 0303DSC 0304DSC 0307DSC 0309DSC 0310DSC 0315DSC 0321DSC 0329DSC 0330DSC 0360DSC 0365