«Ασταμάτητος» ο ΝΕΟΛ (Νίκησε 99-55 την ΑΕΚ Κ. Παναγιάς και έκανε το 6 στο 6 στην B' ΕΣΚΑ-Η)

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 21 Δεκεμβρίου 2014 20:13

Ο ΝΕΟΛ ξέσπασε στο Ληξούρι και απείλησε με κατοστάρα την ΑΕΚ Κ. Παναγιάς στο κλειστό του Ληξουρίου, έκανε το 6 στα 6, στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του ανδρικού πρωταθλήματος της Β ΕΣΚΑ-Η. Οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου από την αρχή του παιχνιδιού μπήκαν με «άγριες» διαθέσεις στο γήπεδο απέναντι στην ομάδα της Κάτω Παναγιάς και στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσαν 32 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ των γηπεδούχων 51-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ενδιαφέρον όλων στράφηκε στο αν ο ΝΕΟΛ θα καταφέρει να φτάσει σε τριψήφιο αριθμό πόντων, κάτι που το πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο σταματώντας , κάνοντας φάουλ,  το χρονόμετρο για να εκδηλώσουν επίθεση για την κατοστάρα.

Ο Χρήστος Συνοδινός με εκπληκτικά ποσοστά σημείωσε 39 πόντους ενώ ο Παγώνης 18(6) πυροβολούσε από το τρίποντο, και ο Αλεξόπουλος με 17 πόντους, με 3 τρίποντα, ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα. τελικό αποτέλεσμα ΝΕΟΛ – ΑΕΚ Κ. Παναγιάς 99-55.

Δεκάλεπτα 32-17, 19-17, 26-15, 22-6 ημίχρονο 51-34.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Ασλανίδης

ΝΕΟΛ (Μ Τζουγανάτος) Κλαυδιανός 2, Συνοδινός Π 5(1), Βολτέρας 4, Παγώνης 18(6), Συνοδινός Χ 39, Μπακούρος 9(1), Αλεξόπουλος 17(3), Πρεντάνος 5, Πυλαρινός.

ΑΕΚ Κ. Παναγιάς (Δ Καμίλης) Ματσάνκος 4, Τσακουμάκος Γ 2, Περικλέους 13(1), Φίτσαλος Ε.Σ 8(2), Κόλλιας, Κασσαράς, Φίτσαλος Ε.Α 6, Ζαφείρης 2, Τσακουμάκος Ι 14, Ροζάκης Σ 6, Ροζάκης Λ.