ΕΠΣΚΙ:«Χόρεψε» και στο Ληξούρι η Εικοσιμία! (2-1 τον Παλληξουριακό με γκολ στις καθυστερήσεις)

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 23 Νοεμβρίου 2014 20:21

«Χόρεψαν» και στο Ληξούρι οι παίκτες της Εικοσιμίας, στις καθυστερήσεις με τη χρυσή αλλαγή τον Χρηστάτο κέρδισαν δίκαια με 2-1 το Παλληξουριακό. Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος Ένα άγριας ομορφιάς παιχνίδι με αποβολές, δοκάρια και τρία γκολ έγινε στο Ληξούρι ανάμεσα στον Παλληξουριακό και την Εικοσιμία, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με 2-1 στις καθυστερήσεις. "Χρυσή" αποδείχτηκε η αλλαγή που έκανε ο Δημήτρης Ζησιμάτος στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν έριξε στη μάχη τον Χρηστάτο στη θέση του Γερασιμάτου.

Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων με διαγώνιο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του ανήμπορου να αντιδράσει Μαρκέτου, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη για την ομάδα του λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Οι γηπεδούχοι έχασαν πρώτοι μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Αντωνάτο στο 5΄, και στο 10΄ ο Γερασιμάτος για την Εικοσιμία έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα στο κάθετο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Αποστόλου την έστειλε στα δίχτυα 0-1. Στο 19΄ο Μαρκέτος απέκρουσε σωτήρια για τον Παλληξουριακό σε διαδοχικά σουτ του Ντουκάι. Στο 21΄ηρθε η ισοφάριση 1-1 για τους Ληξουριώτες με κοντινό πλασέ του Αντωνάτου σε εκτέλεση φάουλ του Σπ. Μαρκάτου από δεξιά.

Ο σκόρερ του Παλληξουριακού με εντυπωσιακό βολ-πλανε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παννά στο 60΄και στο 78΄ο Μοσχονάς αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη αφήνοντας την Εικοσιμία με δέκα παίχτες, ενώ στις καθυστερήσεις και ο Λούλουδας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή κ. Ματιάτου, ο όποιος απέβαλε και τον προπονητή Δ Λιονάτο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Τα νεύρα και η ένταση από τους δυο κόουτς ήταν εμφανή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με κύριο αποδέκτη τον πρώτο βοηθό.

Παλληξουριακός ( Δ. Λιονάτος) Μαρκέτος, Μαρκάτος Σω, Ζερβός, Αντωνάτος Κ, Λαδάς, Λούλουδας, Μαυροειδής (71΄Καμινάρης), Τοκάι (57΄Παπαδάτος), Μαρκάτος Σπ, Κατσιβέλης (79΄Αναλυτής), Αντωνάτος Η.
Εικοσιμία ( Δ. Ζησιμάτος) Παννάς, Μινέτος, Ψάλτης, Μοσχονάς, Αποστολάτος, Αντωνάτος (75΄Κονόμη), Ντουκάι, Αποστόλου, Στεφανάτος (85΄Κουμαριώτης), Κοκόσης, Γερασιμάτος (91΄Χρηστάτος).

DSC 0590DSC 0592DSC 0598DSC 0602DSC 0603DSC 0604DSC 0607DSC 0608DSC 0609DSC 0611DSC 0615DSC 0620DSC 0623DSC 0624DSC 0626DSC 0629DSC 0632DSC 0635DSC 0637DSC 0652DSC 0656DSC 0660DSC 0664DSC 0665DSC 0666DSC 0667DSC 0669