«Καταιγίδα» η Εικοσιμία (6-0 την Πρόοδο Ιθάκης στις Κεραμειές) – Τέσσερα γκολ ο Ντετάρ

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 08 Νοεμβρίου 2014 14:31

Καταιγιστική ήταν στο πρώτο 20λεπτό του αγώνα της στις Κεραμειες η Εικοσιμία, η οποία συνέτριψε την Πρόοδο Ιθάκης με 6-0. Ρεπορτάζ: Γιώργος Χαλαβαζής Η ομάδα από τη Λειβαθώ, είχε καταφέρει να «καθαρίσει» το ματς στα πρώτα 18 λεπτά, όταν και ο δείκτης του σκορ έδειχνε ήδη 3-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Εικοσιμία ήταν ο Ντετάρ Ντουκάι, ο οποίος σημείωσε τέσσερα γκολ, ενώ τα υπόλοιπα δύο τα σημείωσε ο Κωστής Αντωνάτος.

Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ντουκάι, με σουτ εκτός περιοχής. Στο 9’ ο Αντωνάτος, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Κονόμη, βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Προόδου και με ψύχραιμο πλασέ «έγραψε» το 2-0, ενώ στο 18’ και πάλι ο Αντωνάτος εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του αμυντικού της Προόδου, πήρε την μπάλα και περνώντας και τον  τερματοφύλακα, έκανε το 3-0.

Με αυτό το σκορ έληξε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Εικοσιμία, σημείωσε άλλα τρία γκολ, όλα με τον Ντετάρ Ντουκάι. Στο 54’ μετά από ωραία ασίστ του Μοσχονά, έκανε το 4-0, το 5-0 ήρθε στο 86’ όταν ο Κώστας Χρηστάτος από αριστερά του γύρισε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Τσιντήλα, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» το έβαλε  στις καθυστερήσεις του αγώνα με όμορφο εκτός περιοχής σουτ.

Στο 88’ ο διαιτητής Μενεγάτος απέβαλε τον τερματοφύλακα της Προόδου Τσιντίλα, καθώς όπως έγραψε στο Φύλλο Αγώνα, έβρισε.

Για μεγάλα διαστήματα στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας έγινε υπό καταρρακτώδη βροχή.

Διαιτητές: Μενεγάτος, Λογοθέτης Μυρσίνιας

ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ (Δημήτρης Ζησιμάτος): Γιαννάς, Κουμαριώτης, Χρηστάτος, Κονόμη, Μινέτος Χρ., Κοκόσης (Γρηγοράτος), Μινέτος Γ., Αποστολάτος (63’ Καραϊσκος), Αντωνάτος (57’ Τραυλός) Ντουκάι, Μοσχονάς.

ΠΡΟΟΔΟΣ ΙΘΑΚΗΣ (Κώστας Πίπος) : Τσιντήλας Γ., Τσιντήλας Τ., Βρετός, Παπαδόπουλος, Τσίρος, Τόφαλος, Βλασσόπουλος, Πόλης (63’ Σκλαβενίτης) , Κοράι, Αρταβάνης, Ηλιόπουλος (88’ Αλπίτσης).

DSC 0052DSC 0053DSC 0054DSC 0055DSC 0056DSC 0060DSC 0062DSC 0065DSC 0067DSC 0068DSC 0070DSC 0071DSC 0073DSC 0074DSC 0077DSC 0078DSC 0083DSC 0084DSC 0086DSC 0087DSC 0088DSC 0092DSC 0094DSC 0096DSC 0097DSC 0098