Κύπελλο ΕΠΣΚΙ: Εικοσιμία τεσσάρων αστέρων! Συνέτριψε 4-0 την ΑΕΚ στο Αργοστόλι και έφτασε άνετα στην πρόκριση (εικόνες)

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 28 Σεπτεμβρίου 2014 20:59

Εμφατική νίκη - πρόκριση για την Εικοσιμία, η οποία συνέτριψε την περσινή φιναλίστ του Κυπέλλου ΑΕΚ με 4-0 στο ΔΑΚ Αργοστολίου παίρνοντας μια δίκαιη και άνετη πρόκριση στην Β' φάση τη διοργάνωσης. Η ομάδα από τη Λειβαθώ, εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τις αδυναμίες που εμφάνισε η ΑΕΚ (αγωνίστηκε και πάλι με 10 παίκτες λόγω έλλειψης μικρού στην ενδεκάδα της) και κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ μερικά από τα οποία πολύ εντυπωσιακά. Ρεπορτάζ: Γιώργος Χαλαβαζής

Το 0-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο άφηνε τις δύο ομάδες με ανοικτούς λογαριασμούς στην επανάληψη (Η Εικοσιμία είχε επικρατήσει μόλις με 1-0 στις Κεραμειές πριν από μία εβδομάδα). Εντούτοις με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μία ομάδα εμφανίστηκε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Εικοσιμία.

Μόλις λίγα δευτερόλεπτα από την έναρξη της επανάληψης, ο Δημήτρης Αποστόλου (σκόρερ της Εικοσιμίας στο πρώτο παιχνίδι) κατάφερε να νικήσει με σουτ έξω από την περιοχή τον ανίκητο μέχρι τότε Καραϊσκο για το 0-1. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ είχε μία σωτήρια απόκρουση στο πρώτο ημίχρονο σταματώντας εξ επαφής σουτ του Κονόμη, ωστόσο ο Αποστόλου κατάφερε να τον νικήσει και πάλι.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει είχε ένα λεπτό αργότερα μία καλή φάση με το σουτ του Κορσιάνου μέσα από την περιοχή να φεύγει λίγο άουτ, ενώ και η Εικοσιμία λίγο έλειψε να φτάσει σε δεύτερο γκολ στο 48' όταν ο Αποστόλου έκοψε την μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Κονόμη, όμως ο παίκτης της Εικοσιμίας αστόχησε εξ επαφής.
Στο 58' ο Ντουκάι εκτελεί κόρνερ και ο Αντωνάτος με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή γράφει το 0-2. Κάπου εκεί η υπόθεση πρόκριση είχε οριστικά κριθεί.

Η ομάδα του Δημήτρη Ζησιμάτου κατάφερε με ένα εξαιρετικό γκολ από τον Γερασιμάτο (έκλεψε την μπάλα από το κέντρο και έφτασε μέχρι την περιοχή όπου σκόραρε με διαγώνιο πλασέ) να διευρύνει το προβάδισμα της στο 0-3 στο 67'.

Το «κερασάκι στην τούρτα» το έβαλε στο 84' ο Ντετάρ Ντουκάι που είχε μπει ως αλλαγή, με ένα εξαιρετικό ψιλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή.
Παρά την ένταση και την αγωνία του ματς, ευτυχώς δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό παρατράγουδο προς τιμήν των 22 ποδοσφαιριστών.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο ΔΑΚ για να παρακολουθήσει την σπουδαιότερη αναμέτρηση της Α' Φάσης του Κυπέλλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μενεγάτος, Βασιλόπουλος, Λυμπερόπουλος.
ΑΕΚ (Γ. Τόγιας): Καραϊσκος, Στεφανάτος, Κουμαριώτης Π., Χασάι (53' Δρόσος), Ζαμπαύτης (53' Τζάκης) Φωκάς, Κόμητας, Σπανός Β., Μπαζάρογλου, Κορσιάνος (53' Εμιλιάνο).
ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ (Δ. Ζησιμάτος): Γιαννάς, Κουμαριώτης Κ., Μινέτος Χρ., Ψάλτης, Κονόμης, Αποστολάτος, Αντωνάτος (84' Γρηγοράτος), Αποστόλου (54' Ντουκάι), Στεφανάτος (73' Χρηστάτος) , Κοκόσης, Γερασιμάτος.

DSC 0418DSC 0419DSC 0420DSC 0421DSC 0422DSC 0425DSC 0426DSC 0427DSC 0428DSC 0430DSC 0431DSC 0432DSC 0433DSC 0434DSC 0435DSC 0438DSC 0439DSC 0440DSC 0441DSC 0442DSC 0443DSC 0444DSC 0445DSC 0447DSC 0448DSC 0453DSC 0455DSC 0456DSC 0459DSC 0461DSC 0462DSC 0468DSC 0480DSC 0481