Το όνειρο έγινε εφιάλτης... Σερβία – Ελλάδα 90-72

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 07 Σεπτεμβρίου 2014 22:02

Η Εθνική Ελλάδος πέταξε στα σκουπίδια την εξαιρετική της πορεία στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ κι έχασε εύκολα από τη Σερβία (72-90) και πλέον θα επιστρέψει στην Αθήνα με τους «πλάβι» να περνούν στα προημιτελικά Δυστυχώς για όλους η Εθνική εμφανίστηκε πολύ αγχωμένη κόντρα σε μία Σερβία απόλυτα διαβασμένη. Οι «πλάβι δεν άφησαν τους διεθνείς να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο, ήταν φοβερά εύστοχοι σε όλα τα μεγάλα σουτ,είχαν σε τεράστια μέρα τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς κι έφτασαν σε μία δικαιότατη νίκη, έστω κι αν είχαν τερματίσει τέταρτοι στην πρώτη φάση και η Ελλάδα είχε βγει πρώτη και αήττητη. Από την πλευρά των διεθνών προσπάθησε ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή... Κάπως έτσι τα όνειρα για διάκριση έγιναν ένας εφιάλτης για τους Έλληνες που πίστεψαν ότι αυτή η ομάδα μπορούσε να πάει ψηλά, αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν συνέβη...

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τεράστιο πάθος, αλλά και ενθουσιασμό ξεκίνησαν τον αγώνα οι Σέρβοι και αυτό φάνηκε από τις πρώτες φάσεις όταν κυρίως ο Κάλινιτς έβαζε όλη του τη δύναμη κι έδειχνε με τα καρφώματά του το πείσμα και τη θέληση για τη νίκη-πρόκριση. Στον αντίποδα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειχνε να μην πατάει καλά, αλλά διατηρήθηκε κοντά στο σκορ βρίσκοντας επιθετικές λύσεις. Οι «πλάβι» ξέφυγαν με πέντε πόντους (15-10), αλλά η Εθνική αντέδρασε και μάζεψε τη διαφορά για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι διεθνείς προσπάθησαν να σφίξουν την άμυνα αλλά δεν ήρθαν τα αποτελέσματα που περίμεναν. Οι παίκτες του «Σάλε» συνέχισαν να βάζουν όλα τα μεγάλα σουτ, με τον Κάλινιτς (12 π.) να αποτελεί άλυτο πρόβλημα και τους Τεόντοσιτς και Μπογκντάνοβιτς να οργανώνουν σταθερά καλά τις σέρβικες επιθέσεις. Από την άλλη η Ελλάδα στηριζόταν κυρίως στον Πρίντεζη, ενώ ο Μάντζαρης πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής για να σταματήσει τον Τεόντοσιτς, αλλά και διότι είχε χρεωθεί από νωρίς με δύο φάουλ ο Νικ Καλάθης. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Ελλάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά χάρη σε σουτ τριών πόντων του Νίκου Ζήση, αλλά οι αντίπαλοί της έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 5-0 και προηγήθηκαν 46-42 στο 20’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το ματς να φαίνεται ότι θα είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος. Ωστόσο οι Σέρβοι έφυγαν για πρώτη φορά με διαφορά εννιά πόντων (62-53) στο 27’ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των διεθνών στην άμυνα, την ώρα που και επιθετικά η «επίσημη αγαπημένη» έμοιαζε να έχει κολλήσει. Στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 64-55…

Η τελευταία περίοδος αντί να φέρει… αέρα ανατροπής έφερε κατήφεια, έλλειψη καθαρού μυαλού και αυτό δεν θα το άφηνε ανεκμετάλλευτο μία ομάδα όπως η Σερβία. Το συγκρότημα του Τζόρτζεβιτς δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την ψυχραιμία του και δεν ξέφυγε καθόλου από το πλάνο του νεόκοπου τεχνικού με αποτέλεσμα να θυμίσει... Ελλάδα από τη φάση των ομίλων και να φτάσει σε μία δικαιότατη, εύκολη και άνετη νίκη που το στέλνει στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Μουντομπάσκετ, την ώρα που η εθνική μας ομάδα θα πάρει τον δρόμο της επιστροφής για την πατρίδα.

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-42, 64-55, 90-72

Σερβία (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13 (2), Σιμόνοβιτς 5 (1), Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς

Ελλάδα (Φώτης Κατσικάρης): Μάντζαρης 5 (1), Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 12 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Καλάθης 14 (2), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Βουγιούκας, Πρίντεζης 12.

Πηγή: onsports.gr