Είχε τον «Χάρη» του ο ΝΕΟΛ! (Νίκη - θρίλερ επί της ΕΦΑ Αιγίου με 59-58 στο Ληξούρι)

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2013 21:02

Είχε τον «Χάρη» του ο ΝΕΟΛ!  (Νίκη - θρίλερ επί της ΕΦΑ Αιγίου με 59-58 στο Ληξούρι)

Τα βρήκε σκούρα ο ΝΕΟΛ κόντρα στην ΕΦΑ Αιγίου αλλά ο Χάρης Βολτέρας με 6 δικούς του πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσε τη νίκη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στους Ληξουριώτες με 59-58 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β-ΕΣΚΑΗ ανδρών. Ρεπορτάζ: Μάκης Μοσχόπουλος Η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 15-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλή άμυνα και πολλά κλεψίματα αύξησαν την διαφορά στους 11ποντους, ημίχρονο 34-23.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΝΕΟΛ θα έχει ένα ευχάριστο απόγευμα, στο δεύτερο ημίχρονο οι Αιγιώτες πίεσαν και με άμυνα ζώνης κατάφεραν να κλείσουν Συνοδινό και Βολτέρα και να φέρουν το παιχνίδι στα ισα (39-39) 3'51΄΄ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (41-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Αιγιώτες με πρωταγωνιστή το Ένρικ Σένα να επιτυχαίνει 2 δίποντα και 7 ελεύθερες βολές πέρασαν μπροστά στο σκορ18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με 49-54.

Μένουν 5 δευτερόλεπτα με κατοχή μπάλας για τους γηπεδούχους, η μπάλα φτάνει στον Βολτέρα σουτάρει για τρεις και ευστοχεί κάνοντας το 56-56 στα 3΄΄ και 7/10, επίθεση για τους φιλοξενούμενους ο Συνοδινός Χ κάνει το 5ο φάουλ στον Σένα αυτός ευστοχεί στις βολές 56-58. Οι παίχτες του ΝΕΟΛ έχουν στη διάθεση τους 1΄΄ και 2 δέκατα για να εκδηλώσουν επίθεση, η μπάλα πάει στον Βολτέρα στην προσπάθεια του για τρίποντο κερδίζει φάουλ από τον Βαγενά, και πηγαίνει στη γραμμή των βολών 4 δέκατα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι φίλαθλοι όρθιοι τον ενθαρρύνουν, ευστοχεί και στις τρεις βολές χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον ίδιο αλλά και από τους συμπαίκτεςτου.

Πριν την έναρξη του ημίχρονου τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του προέδρου του Απόλλωνα Πάτρας Ανδρέα Μολφέτα.

Τα δεκάλεπτα 15-13, 34-23 (ημιχ), 41-40, 59-58
ΝΕΟΛ (Μ. Τζουγανάτος) Αραβαντινος 4, Καππατος, Συνοδινός Π 9, Βολτέρας 15 (2), Παγώνης, Συνοδινός Χ 21 (1), Πυλαρινός 5(1), Κουμουνδούρος, Μαντζαβίνος, Δρακόπουλος, Πρεντάνος 5.
Ε.Φ.Α Αιγίου (Ν. Αρβανίτης) Καραφωτιάς Μ 9(1), Γουβαλάρης, Χατζηβασιλείου 4(1), Μιχαλόπουλος, ΣέναΕνρικ 24, Βαγενάς 8, Κωσταντακόπουλος 7, Καραφωτιάς Α 6(1).

1DSC 0020DSC 0024DSC 0025DSC 0029DSC 0033DSC 0036DSC 0037DSC 0042DSC 0044DSC 0046DSC 0047DSC 0048DSC 0050DSC 0051DSC 0053DSC 0055DSC 0060DSC 0065DSC 0071DSC 0072DSC 0075DSC 0077