«Παλικάρι» στη βροχή η Πρόοδος! Απέσπασε ισοπαλία (1-1) από τα Διλινάτα στο Αργοστόλι

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου 2013 15:38

Τι και αν η Πρόοδος Ιθάκης έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα από το πρώτο δευτερόλεπτο. Οι παίκτες της αποδείχθηκαν πραγματικά παλικάρια και απέσπασαν σημαντική ισοπαλία στο ΔΑΚ Αργοστολίου από τα Διλινάτα με 1-1 στο εξ' αναβολής παιχνίδι της Α' κατηγορίας ΕΠΣΚΙ. Ρεπορτάζ: Γιώργος Χαλαβαζής Το παιχνίδι, ιδιαιτέρως στο β' ημίχρονο διεξήχθη κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες. Μάλιστα για περίπου 20 λεπτά από το 50' μέχρι και το 70' οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, έμοιαζε περισσότερο να παίζουν... πόλο με τον αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ να έχει γίνει λίμνη!

Ως εκ τούτου, ποδόσφαιρο στο β' μέρος δεν παίχθηκε. Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με το σκορ που είχαν κλείσει και το ημίχρονο.

Το πρώτο γκολ ήρθε γρήγορα γρήγορα για τα Διλινάτα, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό., ο Μηλιώνης συνεχίζοντας με... κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο ματς που είχε σκοράρει πέντε (!) γκολ, βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα με ωραίο διαγώνιο συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του (1-0).

Η συνέχεια όμως δεν ήταν το ίδιο καλή για τα Διλινάτα. Ένα μπέρδεμα του αμυντικό με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων στο 22', δίνει την ευκαιρία στον Βασιλάκη με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή να ισοφαρίσει το σκορ για την ομάδα της Ιθάκης σε 1-1. Τα Διλινάτα, από εκεί και πέρα ξεκίνησαν την προσπάθεια για να ανακτήσουν το προβάδισμα, αλλά εν τέλει δεν τα κατάφεραν.

Στο 23' ο Κύριο δεν κατάφερε να νικήσει σε σουτ εξ' επαφής τον τερματοφύλακα της Προόδου, ενώ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν , ωστόσο το καλοεκτελεσμένο φάουλ του Χρήστου Τζωρτζάτου, βρήκε το κάθετο δοκάρι του Τσιντήλα.

Οι γηπεδούχοι στο 66', διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του παίκτης της Προόδου στην περιοχή, ζητώντας πέναλτι, ωστόσο ο διαιτητής Ματιάτος έδειξε «παίζετε».

Διαιτητής: Ματιάτος
Επόπτες: Αβάζαρος, Δουκάκης
ΔΙΛΙΝΑΤΑ: Παπαδημητρίου, Καλιακούδας, Αναλυτής Θ.,Δούκας (85' Κατσούρης), Τζωρτζάτος ΔΗΜ., Γκερβένης, Τζωρτζάτος Διον., Μηλιώνης (70' Ψαριανός), Τζωρτζάτος Χρ., Σκριβάνος, Κύριο (56' Μαλλιώρης).
ΠΡΟΟΔΟΣ ΙΘΑΚΗΣ: Τσιντήλας Γ.,Κωστόπουλος, Τσιντήλας Τηλ., Λαγκάδας, Αρταβάνης, Πρεβεζιάνος, Ηλιόπουλος, Σκλαβενίτης, Βασιλάκης, Γκοράι.