Θρίαμβος του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο με γκολ του Κώστα Μήτρογλου στο 90'

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2013 21:50

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Λεωφόρου. Οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ του Κώστα Μήτρογλου στο 90’ κέρδισαν τον Παναθηναϊκό με 1-0. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν ήταν καλό, αν και στο δεύτερο μέρος δημιουργήθηκαν ευκαιρίες για γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό με τον Φιγκερόα στην ενδεκάδα, παρά το γεγονός ότι ο φορ των «πράσινων» είχε ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Τριανταφυλλόπουλο, Σίλντενφελντ, Ρισβάνη και Νάνο από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Ο Μέντες ήταν το αμυντικό χαφ, με τον Λαγό δεξιά, τον Ζέκα αριστερά και τον Πράνιτς σε επιτελικό ρόλο πίσω από τους δύο επιθετικούς, του Μπεργκ και Φιγκερόα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Ρομπέρτο στην εστία και τους Σιόβα-Μανωλά στο κέντρο της άμυνας. Τον Χολέμπας στο αριστερό άκρο και τον Σαλίνο στο δεξί. Οι Μανιάτης, Σάμαρης ήταν τα αμυντικά χαφ, με τον Κάμπελ δεξιά και τον Φουστέρ αριστερά, ενώ ο Σαβιόλα έπαιζε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μήτρογλου.

Στο 15’ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή. Ο Μήτρογλου πήδηξε ψηλά και έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Καπίνο εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόνρερ. Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε γενικές γραμμές, χωρίς όμως να γίνεται απειλητικός. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη έδειξε πολύ πάθος, όμως οι τρεις μέσοι του δέχθηκαν κίτρινες κάρτες.

Για τον Ολυμπιακό κάρτα είδε στο πρώτο μέρος ο Ρομπέρτο για διαμαρτυρία. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να αναστατώνει την «κόκκινη» άμυνα. Στο 41’ ο Φιγκερόα έκανε κίνηση προς την μπάλα και μπέρδεψε τον Ρομπέρτο που έδιωξε με υπερένταση πάνω στον Μανωλά, με την μπάλα να περνά κόρνερ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 43', όταν ο Μέντες βγήκε απέναντι από τον Ρομπέρτο, αλλά το πλασέ του μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Στο 51’ ο Χολέμπας εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού. Η μπάλα έφτασε στον Μήτρογλου, ο οποίος πλάσαρε, όμως ο Σίλντενφελντ έβαλε την κόντρα και παραχώρησε το κόρνερ.

Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό καταγράφηκε στο 58’. Από την φοβερή πάσα του Πράνιτς στον Τριανταφυλλόπουλο, ο νεαρός αμυντικός μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Ολυμπιακού και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Ρομπέρτο με σπουδαία απόκρουση αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 60’ ο Ολυμπιακός απάντησε με την κεφαλιά του Μήτρογλου την οποία απομάκρυνε ενστικτωδώς ο Καπίνο.

Στο 66' δυνατό σουτ του Μανιάτη από πλάγια θέση πέρασε άουτ, ενώ η ευκαιρία του ματς για τον Παναθηναϊκό σημειώθηκε στο 70’. Ο Φιγκερόα πήρε την μπάλα από τον Μέντες και βρέθηκε απέναντι στον Ρομπέρτο, αλλά έστειλε την μπάλα έλάχιστα άουτ!

Το 0-0 φαίνονταν πως δε θα αλλάξει, όμως ο Μήτρογλου στο 90’ έκανε τη διαφορά. Από ασίστ του Φουστέρ και ολιγωρία της πράσινης άμυνας ο Μήτρογλου πλάσαρε τον Καπίνο και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-1 (Nova 1)

Το «φιλμ» του αγώνα

Έναρξη αγώνα

2' Πρώτο κόρνερ κέρδισε ο Ολυμπιακός. Πέρασε χωρίς προβλήματα η εκτέλεση του Χολέμπας.

4' Φάουλ από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό. Πάλι εκτελεστής ο Χολέμπας. Πέρασε ανεκμετάλλευτη η φάση.

6' Πρόβλημα με τον Λουτσιάνο Φιγκερόα έχει προκύψει από το ζέσταμα. Ο φορ του Παναθηναϊκού έχει σφίξιμο στο πόδι και ήδη ο Κλωναρίδης έχει σηκωθεί για ζέσταμα.

8’ Από τα δεξιά προσπαθεί να «χτυπήσει» ο Ολυμπιακός, ενώ ο Παναθηναϊκός «ψάχνει» του Φιγκερόα και Μπεργκ.

9' Πρώτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Εκτελεί ο Πράνιτς, διώχνει με το κεφάλι ο Σιόβας.

10΄Νέο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Στην εξέλιξη της φάση ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά, όμως ο Μέντες έκοψε τη μπαλιά του Κάμπελ.

13' Χωρίς την μεγάλη φάση του ντέρμπι.

13' Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό απο τα δεξιά. Εκτελέστηκε με πάσα.

15' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Σέντραρε ο Σαλίνο, κεφαλιά από τον Μήτρογλου. Σε κόρνερ απομάκρυνε ο Καπίνο.

19' Στο έδαφος Μανιάτης και Μέντες που συγκρούστηκαν στον αέρα.

22' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πράνιτς εκτελεί, ο Μπεργκ όμως δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά, καθώς απομάκρυνε ο Ρομπέρτο.

23' Κίτρινη στον Ζέκα για μαρκάρισμα στον Σαλίνο.

25' Κίτρινη στον Πράνιτς για μαρκάρισμα στον Σάμαρη.

29' Τέταρτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι. Στο γύρισμα του Σαβιόλα ο Τριανταφυλλόπουλος δεν γύρισε καλά τη μπάλα στον Καπίνο.

30' Τρίτη κάρτα σε παίκτη του Παναθηναϊκού. Την είδε ο Λαγός για μαρκάρισμα στο κέντρο πάνω στον Χολέμπας.

33' Ο Φιγκερόα προσπάθησε με γέμισμα από τα αριστερά να βρει τον Μπεργκ, όμως ο Σιόβας απομάκρυνε σε πλάγιο.

35' Σηκώθηκε για προθέρμανση ο Κλωναρίδης.

37' Γέμισε ο Πράνιτς εύκολα μάζεψε ο Ρομπέρτο, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα, επειδή ζήτησε να βγει η κίτρινη στον Μπεργκ.

40' Στο 54%-46% υπέρ του Ολυμπιακού η κατοχή της μπάλας.

41' Σέντρα από τα δεξιά. Δεν προλαβαίνει ο Φιγκερόα διώχνει ο Ρομπέρτο πάνω στον Μανωλά και η μπάλα περνά κόρνερ.

44' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μέντες μέσα από την περιοχή πλάσαρε, όμως ο Ρομπέρτο μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

45' Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ πέρασε την κάθετη στον Μήτρογλου, ο οποίος σούταρε άουτ, υπό την πίεση του Τριανταφυλλόπουλου. Αρκετά άουτ έφυγε η μπάλα.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

46' Καρέλης και Κουτρουμπής ξεκίνησαν ζέσταμα. Το ίδιο και ο Βάις για τον Ολυμπιακό.

48' Σέντρα σουτ από τον Λαγό. Πέρασε άουτ η μπάλα.

50' Φάουλ για τον Ολυμπιακό έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού.

51' Συρτή εκτέλεση από τον Χολέμπας. Η μπάλα στον Μήτρογλου, ο οποίος πλάσαρε και ο Σίλντενφελντ με προβολή παραχώρησε κόρνερ.

52' Διακοπή στον αγώνα, καθώς έπεσε φωτοβολίδα στο γήπεδο.

54' Κόρνερ με τον Χολέμπας. Απομάκρυνε ο Μπεργκ.

55' Ο Παναθηναϊκός έφυγε στην αντεπίθεση. Ο Νάνο σέντραρε και ο Πράνιτς με απευθείας σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

57' Χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μανωλάς έκανε το λάθος και ο Μπεργκ με προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρομπέρτο.

58' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Τριανταφυλλόπουλος μπήκε από τα δεξιά, όμως ο Ρομπέρτο απέκρουσε εντυπωσιακά!

59' Νέα διακοπή στον αγώνα. Ο Χολέμπας δεν μπορεί να εκτελέσει το κόρνερ. Τραυματίστηκε ο Πράνιτς, ο οποίος πήγε να μαζέψει ένα δυναμιτάκι το οποίο έσκασε μπροστά του!

60' Κεφαλιά ο Μήτρογλου. Απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καπίνο.

61' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Κάμπελ ο Γιαταμπαρέ.

65' Κέρδισε κόρνερ ο Νάνο. Πέρασε χωρίς κάτι ιδιαίτερο και αυτή η φάση.

66' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Βάις, εκτός αγώνα ο Σαβιόλα.

67' Κίτρινη στον Τριανταφυλλόπουλο για μαρκάρισμα στον Χολέμπας.

68' 8-4 τα κόρνερ υπέρ του Ολυμπιακού.

70' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μέντες έβγαλε τον Φιγκερόα απέναντι από τον Ρομπέρτο, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

72' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπεΐντ στη θέση του Λαγού.

76' Νέα διακοπή στον αγώνα. Μια φωτοβολίδα πέρασε δίπλα από τον Μίτσελ!

80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 0-0 ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακό.

83' Σουτ ο Αμπεΐντ ψηλά άουτ η μπάλα.

85' Μέσα ο Κλωναρίδης. Έξω ο Φιγκερόα για τον Παναθηναϊκό.

88' Έχει πέσει ο ρυθμός στο 0-0 οι δύο ομάδες.

90' Γκολ για τον Ολυμπιακό! Μήτρογλου ο σκόρερ! Ο Μήτρογλου με τον Φουστέρ συνεργάστηκαν. Ο Μήτρογλου πήρε τη μπάλα στα δεξιά και πλάσαρε τον Καπίνο στην κλειστή του γωνία. 0-1!

90' +2' Ο Εντινγκά στη θέση του Φουστέρ.

90' +3' Άουτ η κεφαλιά του Σίλντενφελντ. Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό.