Η Ελλάδα πήρε τα... χιτόνια της Τουρκίας με 84-61

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 08 Σεπτεμβρίου 2013 00:13

Το ολοκληρωτικό μπάσκετ σε όλο του το μεγαλείο από την εθνική μας στη Σλοβενία. Οι παίκτες του Τρινκιέρι έφτασαν στην ευρεία νίκη με 84-61 επί της Τουρκίας εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση, αποδεικνύοντας όμως ταυτόχρονα ότι παρά την απουσία του Βασίλη Σπανούλη, μπορεί να ανταποκριθεί και με το παραπάνω των υποχρεωσεών της. Αύριο, Κυριακή, το κρίσιμο ματς για την πρωτιά του ομίλου, κόντρα στην επίσης αήττητη Ιταλία (18:45). Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε ο Γιάννης Μπουρούσης τις 100 συμμετοχές του στην εθνική, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης έδωσε ρεσιτάλ δημιουργίας με 11 ασίστ. Καταλυτική η βοήθεια του Στράτου Περπέρογλου (12π., 5ριμπ., 2κλ.) στα γκαρντ (Ζήση, Σλούκα), εν τη απουσία του τραυματία Σπανούλη, που έμεινε στο ξενοδοχείο για να συνεχίσει τη θεραπεία.

Η εθνική «έπνιξε» αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο την αργυρή στο Μουντομπάσκετ του 2010, Τουρκία, ενώ στην επίθεση έδρεψε δάφνες με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (61.5%) και κυρίως από τα 6.75 (10/15 τρίποντα). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Τρινκιέρι δεν δέχθηκαν ούτε ένα κόψιμο από τα ψηλά κορμιά της Τουρκίας.

Εξαιρετική στην επίθεση, αλλά προβληματική στην άμυνα παρουσιάστηκε η εθνική στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Μπουρούση να συνεχίζει να εντυπωσιάζει στη διοργάνωση (8π. στο α' δεκ.), τον Περπέρογλου να «αποφορτίζει» τα γκαρντ (Ζήση, Σλούκα) ελλείψει Σπανούλη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος.

Ακόμα κι όταν η Τουρκία, που ήλεγξε τα ριμπάουντ, μπόρεσε με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Ασίκ κοντά στο καλάθι να μειώσει στα 51'' πριν τη λήξη της περιόδου σε 14-16 η εθνική πάτησε «γκάζι» και με τον εντυπωσιακό Σλούκα στην εκπνοή ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 5-2 και μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +5 (16-21).

Ο Αρσλάν έκανε εξαιρετική δουλειά στην οργάνωση της Τουρκίας, η εθνική «κόλλησε» για περίπου πέντε λεπτά στην άμυνα ζώνης, αλλά ο Μπουρούσης έδωσε και πάλι το έναυσμα της αντεπίθεσης. Οι Τούρκοι μείωσαν με πρωταγωνιστή τον Ιλιάσοβα (8π. στο β' δεκ.) σε 26-27 στο 15', αλλά ο Μπράμος έδωσε ανάσα από τα 6.75, ο Μπουρούσης πέτυχε 5 διαδοχικούς πόντους (1 τρίποντο), ο Παπανικολάου σκόραρε από τα 6.75 και οι διεθνείς πήραν για πρώτη φορά στον αγώνα προβάδισμα εννέα πόντων περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη. Ο Γκιουλέρ, πάντως, μείωσε στην εκπνοή του ημιχρόνου στους 6 (35-41) πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Σ

τα... ρηχά έμεινε ο Τούρκογλου στο πρώτο ημίχρονο, με τους διεθνείς να μην τον αφήνουν να πάρει ανάσα... (έμεινε στους 2 πόντους με 0/6 σουτ εντός πεδιάς). Εντυπωσίασε ο Ζήσης στο πρώτο ημίχρονο στο κομμάτι της δημιουργίας με 5 ασίστ.

Με τον Μπουρούση να συνεχίζει ακάθεκτος, τον Ζήση να μοιράζει εύκολα καλάθια στους συμπαίκτες του (έφτασε τις 10 ασίστ) και τους Φώτση, Περπέρογλου να «εκτελούν» από τα 6.75 η εθνική δεν ανησύχησε παρά τις προσπάθειες του Ιλιάσοβα, ο οποίος όμως στο τελευταίο τρίλεπτο έκατσε στον πάγκο με 3 φάουλ και έκανε ευκολότερη τη ζωή των παικτών του Τρινκιέρι.

Πηγή: in.gr

Μάλιστα, οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο 28' στους +13 πόντους (46-59), ενώ μπήκαν στην τελευταία περίοδο με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 49-64 υπέρ της εθνική. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδο, με τους διεθνείς να μην απειλούνται από τους σαστισμένους Τούρκους, οι οποίοι γνώρισαν ακόμη μία ήττα (61-84) στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-41, 49-64, 61-84.

ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 14 (2), Μπουρούσης 21 (1), Ζήσης 6, Φώτσης 3 (1), Περπέρογλου 12 (2), Παπανικολάου 11 (1), Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 6, Καϊμακόγλου 5 (1), Μπράμος 6 (2), Πρίντεζης.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Μπόγκνταν Τάνιεβιτς): Μπαλμπεϊ, Πρέλντζιτς 9 (1), Γκιουλέρ 6 (2), Ιλιασόβα 13, Ερντέν 5, Τσετίν 3 (1), Γκονλούμ 8, Αρσλάν 9 , Ασίκ 6, Τούρκογλου 2.

00 inkefalonia general ad 300X250