Ηρακλής Πύργου - Ν.Ε.Ο.Λ: Πάλεψαν με ψυχή λύγισαν στο τέλος

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 01 Απριλίου 2013 09:38

Στα πλαίσια της εξ΄αναβολής 6ης αγωνιστικής του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΗ στη φάση του final-6 το Ληξούρι ηττήθηκε από τον Ηρακλή στον Πύργο με σκορ 68-61, σε ένα πραγματικό ντέρμπι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας από το πρώτο τζάμπολ μέχρι και την τελευταία κόρνα της γραμματείας με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και αρκετές ανατροπές σε μικρές ή μεγάλες διαφορές. Στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι παίκτες του Διαμαντόπουλου φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο... ξεκούραστοι, καθώς ήταν φανερή η αδυναμία των νεαρών του Μανώλη Δούλια στο τέλος του παιχνιδιού να έχουν καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση λόγω της κούρασης και των πολλών απουσιών της ομάδας της Παλικής-χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι 4 από τους 10 συνολικά παίκτες που ήταν στην αποστολή, αγωνίστηκαν 40 λεπτά ο καθένας.

Παρά την ήττα-οι νησιώτες δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν την διαφορά των 6 πόντων που είχαν νικήσει στο νησί, έτσι σε πιθανή ισοβαθμία έχουν μειονέκτημα-ήταν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της ομάδας της Κεφαλονιάς στο φετινό μαραθώνιο των αγώνων (23 ματς έως τώρα) του πρωταθλήματος παίδων της Ενωσης. Εκπληκτική εμφάνιση -για άλλη μια φορά-του Χαράλαμπου Βολτέρα (30 πόντοι), που έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ στην επίθεση, πολύ καλός ο Παγώνης του πρώτου ημιχρόνου, ενώ σε πρώτο πλάνο περνάει και η εμφάνιση του Αντωνάτου, για πρώτη φορα φέτος στην αρχική πεντάδα,αγωνίστηκε με επιτυχία για 40 λεπτά. Από την ομάδα του Πύργου οι Διαμαντόπουλος, Τάταρης και Λιάβας περνάνε στους διακριθέντες.

Η εξέλιξη ανά δεκάλεπτο: 15-16, 29-30, 47-43, 68-61.

Οι συνθέσεις και σκόρερ:

Ηρακλής Πύργου ( Διονύσης Διαμαντόπουλος): Διαμαντόπουλος 23 (2), Κονδύλης, Λιάβας 21 (5) , Μήτσελος, Συνετός 3, Καρουμπάλης, Σχίζας 3, , Τάταρης 18, Καραντώνης, Κωσταρέλος, Γιαννόπουλος

Ν.Ε.Ο.Λ (Μανώλης Δούλιας), Αντωνάτος 2, Καππάτος 9, Βολτέρας 30 (2) , Αραβαντινός Χρ. , Μαρούλης Αλ.4, Παγώνης 16, Παριώτης , Κρητικός, Κουμουνδούρος, Μουδήλος