Νίκη πρωτιάς για Διλινάτα

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2013 13:49

Τα Διλινάτα νίκησαν με σκορ 3-1 τον Παγκεφαλληνιακό και «κλείδωσαν» την πρώτη θέση μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Από την αρχή του αγώνα τα Διλινάτα πίεσαν, δείχνοντας πως θέλουν να νικήσουν το παιχνίδι. Αντίθετα, ο Παγκεφαλληνιακός, έπαιξε πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου δημιούργησε και τις περισσότερες ευκαιρίες του, αλλά και το γκολ.

«Καθάρισαν» από το 18’

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν στο 11ο λεπτό για τα Διλινάτα, όταν ο Αναλυτής σέντραρε από αριστερά η μπάλα κόντραρε και την τελευταία στιγμή μπλόκαρε ο Γιαννιάς. Στην αμέσως επόμενη φάση, έπειτα από κόρνερ του Κώστα Τζωρτζάτου και ασταθή απομάκρυνση του Γιαννιά, ο Βαγγελάτος με ωραίο σουτ κάνει το 1-0 για τα Διλινάτα στο 14ο λεπτό.

Πριν ακόμα προλάβουν να κοπάσουν οι πανυγηρισμοί, ο Βαγγελάτος κάνει ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Γιαννιάς διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του, γίνεται το 2-0 για τα Διλινάτα με σκόρερ τον Χρήστο Τζωρτζάτο στο 18ο λεπτό. Μετά και το 2-0 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τα Διλινάτα να κάνουν άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Αναλυτή. Δυο ευκαιρίες κατέγραψε ο Παγκεφαλληνιακός στο πρώτο ημίχρονο με τον Τούρλα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Έπεσαν στο δεύτερο ημίχρονο

Στο Β' ημίχρονο το θέαμα ήταν κατώτερο του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παγκεφαλληνιακό να έχει ελαφρά υπεροχή. Αυτή η υπεροχή μεταφράστηκε σε γκολ, με τον Δελακά να πλασάρει ωραία και να κάνει το 2-1 στο 74ο λεπτό.

Παρόλα αυτά, ο Παγκεφαλληνιακός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και τα Διλινάτα από φάουλ κάταφεραν να σημειώσουν και τρίτο γκολ.Ο Μηλιώνης που είχε περάσει αλλαγή λίγο νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε την ασυνενοησία της άμυνας και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 81ο λεπτό.

ΔΙΛΙΝΑΤΑ: Καλαφάτης, Λάσκαρης, Σκριδανός, Μίρτο, Τζωρτζάτος Κ., Τζωρτζάτος Χρ., Τζωρτζάτος Δ. (Κίριο 86'), Ζαϊμι (Τζωρτζάτος Δ. 61'), Αναλυτής, Βαγγελάτος, Κατσούρης (Μηλιώνης 56').

ΠΑΓΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ: Γιαννιάς, Κουλουμπής, Ζαφειράτος, Κατσιγιώργης, Ψάλτης, Κουλουμπής Ορ., Τούρλας, Καραντινός (Δελακάς 46'), Αρμάντο, Ίγκλις, Κίριο.

Ρεπορτάζ: Αντώνης Ψαριανός

Περισσότερες φωτογραφίες από το ματς μπορείτε να βρείτε στην gallery της ιστοσελίδας https://www.inkefalonia.gr/uc/index.php/gallery/athlitismos